Káva a Češi

Češi jsou všude ve světě známi jako národ pivařů. Existuje však ještě jeden nápoj, bez kterého si většina našich občanů vůbec nedovede představit svůj život, ba dokonce ani jeden jediný den. Řeč je o kávě, která krásně voní, skvěle chutná a připravit ji lze na tisíc možných způsobů. Aspoň jednou za rok si ji do nákupního košíku přihodí drtivá většina českých domácností. Svůj oblíbený šálek si vychutnávají ráno k snídani, při čtení novin, k moučníku po obědě, na odpoledním setkání s přáteli i na pracovní schůzce.

Káva není jenom „turek“

Po dlouhou dobu byla káva výsadou pouze bohatých vrstev, a to kvůli své vysoké ceně. Až postupem času, když došlo k rozvoji kavárenského života, se rozšířila i mezi „chudší lid“. Pro svou hořkou chuť byla dokonce považována za žaludeční lék a prodávala se v lékárnách. Kvůli nedostatku kvalitních surovin a také technologií, se u nás dlouhou dobu těšil velké oblibě tradiční turek. Ještě v devadesátých letech minulého století se u nás prakticky nepodávalo nic jiného než právě kafé s lógrem, a to nejen v domácnostech, ale dokonce i v kavárnách. A ačkoli je dnes situace na trhu už podstatně jiná a naše chuťové pohárky citlivější, turecká káva má stále hodně příznivců.

Kávová osvěta

Postupně začala do módy přicházet káva instantní a se zvyšující se osvětou, která u nás v posledních letech probíhá, pak Češi „překormidlovali“ k pražené mleté kávě. Přichází k nám také nové trendy ze zahraničí, ať už se jedná o kávu v kelímku, tedy tzv. coffee to go, nebo kávovary, které se stávají nedílnou součástí prakticky každé domácnosti. Právě pomocí nich si každý může uvařit přesně takovou kávu, jakou požaduje. Největší poptávka je po plně automatických přístrojích, které si s celým procesem přípravy poradí samy, na popularitě však nabývají také ty pákové, které vyžadují určitou formu zručnosti.

Čas na experimenty

Roste také skupina fajnšmekrů, kteří se o přípravu nápoje a vše, co je s ní spjato, intenzivně zajímají, nebojí se experimentovat a hojně navštěvují i kávové kurzy. Káva se stala životním stylem i módní záležitostí, především pro mladou generaci, která si ji ráda vychutná ve společnosti přátel. Libuje si ve zkoušení a objevování netradičních a výjimečných chutí, sáhnout se nebojí po různých druzích kvalitní zrnkové kávy. Zkuste se tímto přístupem inspirovat také vy!