Káva nebo čaj – který nápoj vás více nakopne?


Po kávě či čaji nejčastěji saháme, pokud se cítíme unavení nebo bez energie. Tyto nápoje nás nejenom zahřejí, jsou velmi chutné, ale obsahují také zázračný kofein, který nás dokáže velmi rychle zbavit únavy. Jak je to ale doopravdy s povzbuzujícími účinky při pití těchto nápojů? Nakopne nás více káva, zelený či černý čaj?

Zázračný kofein

Nejčastější příčinou pití kávy a čajů jako povzbuzovačů je právě kofein, což je chemická krystalická látka bílé barvy.

V České republice je registrován jako bezpečná látka, která v našem organismu působí jako stimulátor centrální nervové soustavy, snižuje únavu a probouzí bdělost.

Kofein nejčastěji najdeme právě v kávových bobech, listech čajovníku, fazolích, kolových a energetických nápojích, čokoládě apod.

Kofein má na lidské zdraví mnoho pozitivních účinků v souvislosti právě s centrální nervovou soustavou nebo kardiovaskulárními chorobami. Nicméně je důležité si hlídat množství přijatého kofeinu během dne, které by nemělo překročit 400 mg, což odpovídá přibližně 4 – 5 šálků kávy denně.

Káva

Káva obsahuje ze všech nápojů nejvyšší množství kofeinu, což je přibližně mezi 80 – 90 mg na šálek.

U kávy je to ale s množstvím kofeinu trochu složitější, protože je ovlivněno mnoha faktory. Obsah kofeinu v kávě nám určí již samotný druh kávy, protože např. arabika, která má na první pohled oválnější zrna, obsahuje 2krát až 3krát méně kofeinu, než robusta, která má zrna kulatější.

Další rozdíl v množství kofeinu v kávě ovlivňuje i její příprava. Filtrovaná káva, kterou pijí milovníci větších objemů, obsahuje na větší šálek přibližně 140 mg kofeinu, oproti tomu espresso obsahuje přibližně 200 mg kofeinu. Způsob pražení kávy ovlivňuje obsah kofeinu pouze minimálně.

Pro nejnáročnější milovníky kávy je tu však ještě tzv. Black Insomnia, což je nejsilnější káva na světě, která se vyrábí od roku 1932 v Německu a obsahuje přibližně 300 mg kofeinu na šálek.

Černý a zelený čaj

V souvislosti s čajem a obsahem kofeinu dochází často k mýlkám, protože se obsah kofeinu může zaměnit s obsahem teinu nebo mateinu v čaji. Chemické složení teinu i mateinu je však totožné s kofeinem, tudíž se stále jedná o kofein, akorát je pojmenovaný po rostlinách, ve kterých je obsažený. Tein najdeme v listech čajovníku a matein v maté, tedy cesmíně paraguayské.

Čaje, pokud se tedy jedná o tzv. pravé čaje, které jsou připravené z rostliny čajovníku, obsahují kofein úplně všechny.

Nejnižší množství kofeinu najdeme v zelených čajích, jako jsou např. různé druhy oolongů nebo také japonský zelený čaj Bancha či Kukicha.

Vyšší obsah kofeinu mají poté černé čaje z Darjeelingu, Assamu nebo Srí Lanky.

Nejvyšší množství kofeinu mají poté čaje Matcha, které jsou často velmi jemně drcené a téměř se rozpustí, tudíž vypijeme celý list čajovníku i s daným množstvím kofeinu.

Levnější varianty čajů, jako např. pytlíkové, nemají nižší obsah kofeinu, do vody se však kofein rychleji vyluhuje.

Snížit obsah kofeinu v čaji lze kratší dobou louhování při teplotě 70 – 80°C, protože při příliš vysoké teplotě se kofein do vody vyplaví rychleji.

Správný nakopávač

Obecně patří jak káva, tak černý či zelený čaj k oblíbeným nápojům a to nejen z hlediska obsahu kofeinu, ale i kvůli navození pohody a dobré nálady.

Někteří lidé mají spojené pití čaje nebo kávy s různými typy rituálů, např. při jejich přípravě. A co vy, víte, který nakopávač je pro vás ten správný?