Kdy zkusit umělé oplodnění

Přivést na svět dítě je touha ženy, která je zakořeněna hluboko v ní. Mateřský pud a cit pro mateřství ji předurčují k tomu, aby se nejvznešenější poslání naplnilo. Co však v případě, že děťátko přirozenou cestou nepřichází? Jednou z možností je umělé oplodnění. Oplodnění je proces spojení mateřské vaječné buňky s otcovskou semennou buňkou, kterým začíná vývoj nového organismu. Za normálních podmínek se oplodnění odehrává během pohlavního styku muže a ženy. Z nejrůznějších příčin však normální průběh oplodnění není u některých párů možný. V případě, že “přirozená cesta” delší dobu selhává, jednou z možností je umělé oplodnění, neboli oplodnění vajíčka “uměle”.

sperm-956482_1280

I čas se dá obejít

Přibývající věk se podepisuje na kvalitě vajíček. Tím samozřejmě klesá počet z nich vzniklých životaschopných a kvalitních embryí i možnost otěhotnění. Po dosažení věku 45 let se úspěšnost metod asistované reprodukce s použitím vlastních vajíček pohybuje kolem jednoho až dvou procent. Jinak je tomu však v situaci, kdy jsou místo vajíček vlastních použity vajíčka od jiné dárkyně. V takovém případě může šance na otěhotnění vystoupat až k šedesáti procentům.

Možnosti umělého oplodnění

Inseminace – při inseminaci se sperma dopraví speciálním nástrojem do pochvy nebo dělohy. Sperma pochází od vlastního muže (homologní inseminace), případně od cizího dárce (heterologní inseminace). Oplodnění in vitro – je naopak metodou mimotělního oplodnění. Zde se vajíčko oplodní mimo tělo ženy, obvykle ve skleněné zkumavce (odtud název in vitro).

Kdy se indikuje umělé oplodnění?

Umělé oplodnění se doporučuje, pokud normální oplodnění v ženském těle není možné. Normálnímu oplodnění může stát v cestě porušena funkce vejcovodů, které jsou neprůchodné např. po zánětech, případně při jejich úplné absenci. Je jasné, že v těchto případech se vajíčko a spermie nikdy nemohou setkat. To se týká i sterilizace ženy. Některé ženy, které se podrobily tomuto zákroku, po čase změní svůj názor a rady by opět otěhotněly. Sterilizace je však nezvratný zákrok a tak v těchto případech se lékař může pokusit o umělé oplodnění in vitro. Inseminace přichází v úvahu zejména při snížené plodnosti muže, například pokud je spermatu velmi málo, nebo pokud obsahuje malý počet spermií, případně pokud jsou spermie poškozené – defektní.

Umělé oplodnění – cena

Zdravotní pojišťovny v současnosti hradí pouze čtyři pokusy o umělé oplodnění, každý další pokus si pár musí financovat sám. Nově bude stát dávat na umělé oplodnění více peněz, místo dosavadních čtyř bude financovat šest. Žena obvykle musí podstoupit víc pokusů, než se jí podaří otěhotnět. Jedno umělé oplodnění, včetně léků, stojí v průměru kolem 70 tisíc korun. Z toho téměř 40 tisíc nyní hradí pojišťovna, zbytek pacientka. Změní se také věkový limit žadatelky. V současné době hradí pojišťovny umělé oplodnění ženám do 39 let, počítá se se zvýšením věkové hranice až do 43 let.

Volba umělého oplodnění

Narození dítěte je obrovský dar, po kterém touží téměř každý milující pár. Zatímco někomu se podaří zplodit ratolest velmi rychle a přirozenou cestou, mnozí si musí projít náročnou a psychicky bolestivou torturou. Páry s reprodukčními obtížemi musí absolvovat množství vyšetření a často pomůže právě jen umělé oplodnění. Umělé oplodnění je neustále předmětem mnoha morálních, církevních ale i ryze právních diskusí. Sporné jsou především ty metody, při nichž se používá sperma dárce, nebo se následně implantuje oplodněné vajíčko cizí ženy. Pro rodiče toužící po dítěti jsou však tyto námitky málo relevantní.

Je-li pro vás toto téma aktuální, podrobnější informace se dovíte na webu eurofertil.cz. (Eurofertil CZ, a.s. – speciální pracoviště zabývající se léčbou neplodnosti a umělým oplodněním.)