Ke krátkodobým půjčkám musíte přistupovat zodpovědně

Krátkodobá půjčka, SMS úvěr, půjčka do výplaty. S podobnými produkty se v posledních letech roztrhl pytel. Všechny nabízí docela nízké částky (maximálně pár desítek tisíc korun), ovšem lákají na rychlost a příznivé podmínky. Na takovou půjčku dosáhne téměř každý, a v tom právě spočívá hlavní háček.

Na začátek je potřeba si ujasnit, že půjčka bez registru ihned či jakýkoliv jiný rychle dostupný úvěr nemusí být nutně špatný. Naopak poslouží velmi dobře, pokud vás potkaly nečekané výdaje, nebo vám chybí pár tisícovek do výplaty. Ne každý má finanční rezervu pro případy nouze a životní příběhy jsou skutečně různé. Rychlá půjčka už mnohým lidem vytrhla trn z paty. Nemálo je ovšem i těch, kteří se kvůli ní dostali do ještě větších potíží.

Nikdo nehlídá schopnost splácet

Kdybyste se vydali pro půjčku do banky, prošli byste pečlivým přezkoumáním. Banka by si ověřovala, zda máte stálý příjem, nejste zapsaní v registru dlužníků, u vysokých částek by požadovala ručitele či ručení nemovitostí. Rychlá půjčka je přitom vyřízená za pár minut, a ještě přes internet, takže ani nejednáte s nikým osobně. Nic se neověřuje, a proto musíte sami pečlivě uvažovat, zda budete skutečně schopní půjčku splácet. Podle nových nařízení by si i nebankovní společnosti měly své klienty prověřovat, aby se samy nedostaly do potíží, nicméně praxe je jiná. Sedněte si, spočítejte příjmy i výdaje a reálně si řekněte, zda zvládnete půjčku splatit.

Pozor na zdánlivě výhodné podmínky

Rychlé půjčky mívají obvykle poměrně hodně vysoké hodnoty RPSN. Nedá se nic dělat, za rychlost a bezproblémovost si prostě připlatíte. Každopádně byste ale měli před uzavřením půjčky mít jasno v tom, kolik celkově splatíte. Dobrá je v tomhle například půjčka Cool Credit, u níž si nastavíte částku, splatnost a ihned vidíte výsledek, tedy poplatek a celkovou výši splátky. Tak by to přesně mělo vypadat. Žádné poznámky pod čarou ani podmínky malými písmeny. Na takové jednání si dávejte pozor, a pokud něco podobného objevíte, raději se poohlédněte jinde. Společností poskytujících krátkodobé úvěry je mnoho.