Matcha a hubnutí

Mezi výživovými poradci je zelený čaj velmi oblíbenou položkou jídelníčků, které připravují pro své klienty a pacienty. Kdo se rozhodně zhubnout a začít žít zdravěji, pravděpodobně se do kontaktu se zeleným čajem dříve nebo později dostane. A nemusí jít nutně jen o snahu o redukci hmotnosti: zelený čaj je nezastupitelný pro svůj vysoký obsah antioxidantů, jako prevence proti rakovině nebo prostředek doporučovaný pro zmírnění příznaků stárnutí kůže. I díky tomu si jej oblíbily miliony lidí po celém světě.

V rámci zelených čajů potom jednoznačně vyniká japonský čaj matcha, ve kterém se násobí všechny výše uvedené přínosy pro naše zdraví.

Pravidelná konzumace matchy navíc dokáže podle prokázaných vědeckých studií nastartovat intenzivnější spalování tuků v organismu.

Zná to každý, kdo bojuje s nadbytečnými kilogramy: řešení spočívá buď v omezení energetického příjmu, nebo v navýšení fyzické zátěže. První možnost s sebou obvykle přináší poměrně značné proškrtání dosavadního jídelníčku. Pokud raději zvolíte druhou cestu, velkým pomocníkem pro vás bude japonský práškový čaj matcha.

Řada klinických studií prokázala, že už jediný šálek tohoto nápoje přirozeným způsobem zefektivňuje termogenezi organismu (jinými slovy spalování kalorií) a to až čtyřnásobně zefektivnit přirozenou.

Co za tím stojí? V čem je matcha tak výjimečná oproti klasickému zelenému čaji? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Zatímco standardní zelený čaj je připravován jako výluh, v případě čaje matcha se nápoj připraví z rozemletého prášku z listů, které jsou následně také zkonzumovány. Do našich organismů se tudíž až desetkrát více zdraví prospěšných látek, než pokud bychom si dopřáli „jen“ klasický zelený čas.

Ovšem představa, že čaj matcha pomůže vyřešit všechny naše potíže s váhou, je scestná. Ani deset šálků zázračné matchy denně nepomůže, pokud si nadále budete dopřávat dorty a zákusky se šlehačkou jako dosud. Chcete-li opravdu zhubnout, matcha vám pomůže pouze v případě, že nezapomenete na dostatek pohybu.

Za normálních okolností náš organismus spaluje kalorie rychlostí asi 8 až 10 % celkového denního výdaje. Zařazení zeleného čaje matcha do jídelníčku dokáže toto číslo zvednout na až čtyřnásobně na úctyhodných 35 až 43 %. Jinými slovy, jakákoliv fyzická aktivita bude najednou asi čtyřikrát efektivnější. Matcha navíc představuje ideální zdroj energie a dodá nám sílu a výdrž v průběhu každé fyzické aktivity.

Další provedené studie se zaměřily přímo na souvislost mezi spalováním tuků a pití matchy bezprostředně po ukončení sportovní činnosti. Výsledky prokázaly, že stačí jediný šálek matchy vypitý okamžitě po cvičení a spalování tuků se zvýší až o 25 %.

Máme-li to všechno shrnout, vypadá to, že ideální cesta k vysněné váze vede přes spojení pravidelných fyzických aktivit a konzumaci matchy, a to třeba až třikrát denně. Nejlépe, pokud matcha nahradí jiné tekutiny přijímané v rámci pitného režimu. Získáme tím nejen více energie a sil k samotnému pohybu, ale především v těle nastartujeme rychlejší spalování kalorií. A matchu pochopitelně nemusíte připravovat jenom podle přísných pravidel japonského čajového obřadu. Bude vám chutnat i v jakékoliv jiné podobě, například jako ingredience jiného nápoje (oblíbená je třeba v kávě).