Na matraci záleží, aneb jak si zajistit kvalitní spánek

Volba matrace může být pro někoho složitým úkolem. Zejména, pokud máte sehnat jednu také pro svou drahou polovičku, která se nákupu nechce účastnit. Jelikož se nejedná o úplně levnou záležitost, je třeba si rozmyslet, jakou chceme tvrdost, který materiál nám nejvíce vyhovuje, kolik do ní můžeme investovat peněz a řadu dalších otázek. Abychom vám usnadnili starosti s hledáním informací, představíme vám dva základní typy matrací a popíšeme jejich specifika.

Výhody a nevýhody latexu

Největší výhodou latexové matrace jsou její antialergenní a ortopedické vlastnosti. Je vyrobena ze syntetického i přírodního latexu, díky čemuž je elastická. Během spánku dochází k deformaci jen v místech zatížení. Tedy jen tam, kde je to žádoucí. V tomto typu matrací se navíc nedrží roztoči, proto jsou velmi hygienické. Latex je vzdušný materiál, tudíž u něj dochází k přirozené cirkulaci vzduchu a vy si tak můžete užívat kvalitní spánek. Každý materiál má však i své nevýhody. U latexu je třeba zmínit například to, že je poměrně měkký, což nemusí vyhovovat každému. Další nevýhodou může pro někoho být vyšší cena. Na druhou stranu mnoho lidí si za kvalitu rádo připlatí a u zboží tohoto druhu se to obzvláště vyplatí. Levné matrace často trpí horší kvalitou, je tedy na zváženou, co je pro nás důležitější.

Klasika v podobě pružin

Pružinové matrace jsou nesmrtelnou klasikou, kterou jistě znáte z mládí. V dnešní době technologie výroby postoupila velmi daleko a stále se vyvíjí, proto je možné zakoupit na trhu moderní pružinové matrace, které vám zaručí vysokou kvalitu spánku. Jádro moderních matrací tohoto typu tvoří taštičky z netkané textilie, které slouží jako obal pružin. Tato vychytávka zamezí otravnému vrzání, jež je typické pro opotřebované pružiny. Stejně jako u latexových matrací vynikají i tyto ortopedickými vlastnostmi a prodyšností. Pořídit je možné partnerské matrace i kousky určené pro jednolůžko.