Na co si dát pozor při nákupu nového povlečení a dalšího bytového textilu?


Ložnice je jednou z vůbec nejdůležitějších místností v každé domácnosti. Vždyť zde trávíte až třetinu dne. Proto je obzvláště důležité ji mít patřičně vybavenou, abyste si mohli opravdu náležitě odpočinout. Základem je samozřejmě pohodlná postel. Stejně podstatným prvkem je ale bytový textil do ložnice, tedy zejména povlečení, dále pak záclony a závěsy. Jak na jejich výběr?

Povlečení volte hlavně podle materiálů

V okamžiku, kdy si chcete koupit nové povlečení do ložnice, je třeba nezapomenout na několik aspektů. V první řadě jde o jeho velikost. Záleží samozřejmě na parametrech vašeho lůžka. Povlečení má být vždy o něco delší a širší, aby tak dokonale překrývalo vrchní část postele.

Ještě podstatnější je pak materiál, z něhož je povlečení vyrobené. Musí být příjemné na dotyk, nemá způsobovat alergické reakce. Kvalitní je v tomto směru zcela jistě klasické bavlněné povlečení, které má velmi dobrou savost a prodyšnost. Vhodnou alternativu představuje povlečení z flanelu, krepu, případně i umělých materiálů, jimž z hlediska vlastností dominuje v poslední době zejména mikrovlákno.

Závěsy a záclony musejí mít správnou délku

Dalším bytovým textilem, který se uplatní v ložnici, jsou záclony a závěsy. Pro obojí platí, že z estetického i funkčního hlediska hraje zásadní roli délka. Klasické záclonymají sahat od garnýže až po zem, což platí rovněž pro závěsy. V případě záclon někdy mohou působit efektně také modely, které kryjí pouze samotná okna, končí tedy těsně pod parapety. Toto řešení je ale z hlediska současných trendů spíše na ústupu.

Při pořizování nové záclony a závěsu mějte na paměti, že bude nejspíše zřasená. Proto musí mít zhruba dvojnásobnou šířku oproti rozměru okna, jinak onoho zřasení nebudete moci dosáhnout, aby záclona stále zakrývala celou šíři okna.