Na Vltavu se vyplatí jet i na jediný den

Sjíždění řeky patří mezi Čechy k čím dál oblíbenějším aktivitám. Pohoda na vodě a večery u táboráku se totiž dají jen těžko s něčím srovnávat. Lepší letní aktivní dovolenou budete vymýšlet těžko.

Češi sjíždějí nejčastěji Vltavu, Otavu, Lužnici či Sázavu. Když je dost vody, dají se využít i jiné vodní toky. Například při vypouštění nádrže Mohelno si užijete perfektní jízdu na řece Jihlavě. Nicméně Vltava patří k těm nejvyhledávanějším, potkáte na ní i německé vodáky – a není divu. Podél řeky je spousta pěkných kempů, přírodních i kulturních zajímavostí.

Odkud vyjet?

Hodně vodáků vyjíždí z Vyššího Brodu na 319. kilometru. Vyhnou se tak stojatým úsekům, odsud už to opravdu jede, navíc je v místě půjčovna lodí Vyšší Brod a také sem jezdí vlaky a autobusy. Bez problémů sem tedy dojedete, půjčíte si veškeré vybavení a vydáte se na cestu. Půjčovna raftů Vyšší Brod vám poskytne jak lodě, tak rafty, záchranné vesty, přilby, pádla, sudy a ochranné obaly. Nemusíte mít žádné vlastní vodácké vybavení.

A kde skončit?

Z Vyššího Brodu se dá dojet až do Hluboké nad Vltavou, nicméně spousta lidí končí v Boršově nad Vltavou nedaleko za Českým Krumlovem. Úsek z Vyššího Brodu do Boršova je sjízdný asi za tři až čtyři dny a je vhodný jak pro začátečníky, tak zkušené vodáky. Cestou potkáte několik snadných jezů a taky pár takových, kde se pravděpodobně „uděláte“, pokud nevíte jak na to. Ale hlavně si užijete překrásnou přírodu, hrad Rožmberk, průjezd Českým Krumlovem a opravdu hezky vybavené kempy.

Půjčovna lodí Vltava má svá sběrná místa po celém úseku do Boršova, takže když se vám nakonec nepodaří dojet až do vysněného cíle, nic se neděje. Prostě loď odevzdáte dříve. Problém tedy není ani vydat se na vodu pouze na jediný den nebo víkend – ano, má to cenu. Pro jednodenní výlet je vhodná například cesta z kempu Zlatá Koruna do Boršova. VOTUS – půjčovna raftů Vltava má své stanoviště právě i ve Zlaté Koruně.

Sjíždění Vltavy je jedním slovem pohoda. Jestli jste ještě neměli možnost jej zažít, určitě to letos napravte. Vodácká atmosféra vás dostane.