Jak nás a naše bydlení ovlivňují barvy

Doma trávíme spoustu času a je důležité, abychom se tam cítili co nejlépe. Barvy jsou lék a dokážou dost výrazně působit na naši náladu a aktuální pocity. Zařiďte si domov, který bude plný barev. Bude se vám lépe odpočívat i přemýšlet – a stačí pár drobných detailů.

Síla barev významně ovlivňuje mnohé aspekty našeho každodenního života a vnímání. Možná si to ani neuvědomujete, ale barvy mají na nás vliv. Každá barva má svou hodnotu a něco představuje. To, jak se oblékáme, většinou vystihuje naši náladu, postoj nebo charakter.

Barvy našeho bydlení by se neměly hodit jen k estetickým dispozicím domu, ale také k nám samotným. Některé barvy a jejich kombinace uklidňují a jiné zase rozrušují. A to se může odrazit i na naší náladě a vnímání okolí, obliba určitých barev může vypovídat o tom, jací jsme a co máme rádi. Slaďte si domov podle barev a hned se doma budete cítit úplně jinak.

Teplé barvy pro váš byt

Společným znakem teplých barev je to, že obsahují žlutou. Spojují se s ohněm a sluncem, protože vyvolávají dojem tepla. Řadíme sem červenou, žlutou, oranžovou a zelenou barvu a jejich kombinace.

  • Červená barva je energická, vzrušující, silná a mocná.
  • Žlutá barva povzbuzuje, osvobozuje, přináší pocit uvolnění a souladu. Je veselá a otevřená.
  • Oranžová barva je slavnostní a vyvolává pocit radosti.
  • Zelená barva je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem a pohled na zelenou barvu napomáhá regeneraci a pomůže vám načerpat nové síly.

Když svůj byt doplníte o některou z těchto barev, teplo domova u vás bude znát hned na první pohled. Nemusíte mít hned bydlení jako z duhy, stačí pořídit si několik doplňků, svíčky, polštářky, nebo květinové dekorace. Vymalovat můžete zvolenou barvou jen jednu stěnu pro oživení interiéru. Obklopte se jen tím, co máte rádi.

Studené barvy pro váš dům

Studené barvy obsahují všechny modrou barvu. Její charakter určuje voda. Patří sem modrozelená, modrá, fialovomodrá, fialová a červenofialová.

  • Modrá barva evokuje nekonečnost nebe, symbolizuje moře a nebe, ale také konzervatismus a povinnosti. Přináší inspiraci a vzbuzuje pocit svobody.
  • Fialová barva je mystická, symbolizuje duchovno i srdečnost, pomáhá při meditaci a může mít až hypnotické účinky. Vzniká sjednocením dvou kontrastních a energických barev – klidné modré a silné červené, takže se navzájem vyrovnávají.

Váš dům proměníte během chvilky – stačí pověsit na zeď několik obrázků s oblohou nebo mořskou hladinou, přidat několik svíček nebo dekorací evokující letní dovolenou a budete mít interiér v tu ránu sladěný do příjemných barev. Studené barvy vypadají moc hezky v kombinaci s bílou neutrální barvou, která zvětší a provzdušní menší prostory.

Slaďte si svůj domov do barev, které jsou vám nejbližší.