Přechod ze střední školy na vysokou s sebou nese spoustu otázek. V tomto článku vám odpovíme alespoň na některé z nich a pomůžeme vám přežít prvák na vysoké.
1. Průzkum na internetu
Důležitá je i příprava ještě před samotným zápisem. Rozhlédněte po sociálních sítích. Alespoň virtuálně se seznámíte se svými spolužáky a v budoucnu se tady budou organizovat všemožné srazy.
2. První přednášky
Na první přednášky skutečně jděte. Nikdy nevíte, vedle koho si sednete, kdo se s vámi dá jen tak do řeči, nebo s kým pak zajdete na skleničku.
3. ISIC
Vaše ISIC karta otevře mnoho studentských výhod. Slevy na kulturní akce, jídlo v menze, jízdné a mnoho dalšího. S jejím vyřízením neotálejte.
4. Vypracování seminárních prací
Pokud nestíháte seminárky, můžete využít možnosti vypracování seminárních prací na zakázku. Mnoho studentů, kteří nestíhají, si dnes nechávají vypracovat podklady seminárních a závěrečných prací zcela anonymně.
5. Menza
V menze se nejen výhodně najíte, ale dostanete se také do kontaktu s dalšími studenty. Získáte informace a dost možná i kamarády.
6. Rozvržení studia
Snažte se získat co nejvíce informací o studiu – kolik kreditů je nutných pro postup do letního semestru, jaké kurzy je nutné splnit, jak je to s vypracování závěrečných prací, které přednášky mají povinnou docházku a které ne. Taktéž není od věci poznamenat si budovy a třídy, kde se přednášky konají.
7. Spojte síly
Sdílejte s ostatními studenty skripta, dokumenty i dojmy z přednášek. Velkou pomocí pro vás budou hlavně zkušenosti starších studentů.
8. Účast na přednáškách
Většina učitelů to sice nevyžaduje, přednášky je však velmi dobré navštěvovat. Lépe si na nich zapamatujete teorii, kterou poté převedete do praxe.
9. Zkoušky a testy
Připravte se na práci se skripty, povinnou literaturou a učebnicemi. Také vypracování několika seminárních prací nebývá neobvyklé. U zkoušky velmi často záleží na tom, kdo vás bude zkoušet. Využívejte předtermíny a nic nenechávejte na poslední chvíli.
10. Průběžné studium
Rozsah učiva na vysoké škole je velmi obsáhlý a lze jej bez problému přirovnat k maturitě. První ročních bývá nejvíce vyřazovací, a proto je nutné učit se průběžně. Nenechávejte vše na poslední chvíli, věřte, vyplatí se vám to.