Nejlevnější cestovní pojištění nabídne vaše zdravotní pojišťovna

Chcete-li si zařídit cestovní pojištění, můžete využít nějaký internetový srovnávač a obrátit se na pojišťovnu, která se podle něj bude tvářit jako nejlevnější. Avšak v drtivé většině případů dostanete nejlepší možnou nabídku právě u vaší zdravotní pojišťovny.

Internetové srovnávače jsou sice dobrým vodítkem, avšak málokterý z nich pokrývá opravdu všechny pojišťovny. Navíc jsou srovnání vypovídající jen zřídkakdy. Portály porovnávají například základní balíček, ale už nezkoumají, co tento balíček obsahuje. V jednotlivých nabídkách se tak liší výše pojistných limitů i služby. Někde třeba dostanete pojištění odpovědnosti v základu, jinde se za něj doplácí.

Jak tedy vybrat nejlevnější pojištění?

Zamiřte ke své zdravotní pojišťovně, tam v drtivé většině případů pořídíte lépe než u komerčních subjektů. Je ovšem fakt, že i nabídky zdravotních institucí se od sebe liší o stovky korun. Pojedou-li dva dospělí a dvě dětí na osm dní k moři v Evropě, nejvýhodnější nabídku jim jako svým klientům nabídne Oborová zdravotní pojišťovna – zaplatí 112 korun. U nejdražší zdravotní pojišťovny by přitom zaplatili přes šest set korun.

Někdy mají dokonce klienti cestovní pojištění úplně zdarma. U Oborové zdravotní pojišťovny se to týká mladých do 26 let a seniorů od 60. Zejména ta druhá skupina je ojedinělým případem, u většiny pojišťoven si starší lidé naopak připlácí, protože je u nich vyšší riziko zdravotních potíží.

Pojištění si klidně zařiďte online, je to nejjednodušší a rovněž nejlevnější. Mnohé instituce se chlubí tím, že při online sjednání nabízí slevu 20 %. Na e-mail vám po odeslání vyplněného formuláře přijdou veškeré potřebné dokumenty včetně smlouvy a také kartičky pojištěnce, které si vytisknete a na dovolené budete mít s sebou.

Není vaše pojišťovna zrovna nejlevnější?

Mluvili jsme o tom, že u Oborové zdravotní pojišťovny vyjde osmidenní rodinné pojištění na 112 korun. Jsou ale i takové zdravotní instituce, kde po vás budou chtít přes šest stovek. Bohužel mezi ně patří i jedna velmi dobře známá. Možná vás toto zjištění nakopne k rozhodování jakou zdravotní pojišťovnu si vybrat. Na co setrvávat u té stávající, když by se o vás jinde postarali lépe? Kvůli levnějšímu cestovnímu pojištění se přecházet opravdu nevyplácí, ale je-li výhodných služeb u konkurence více, možná by stálo za to se přehlásit jinam.

Změna zdravotní pojišťovny je možná pouze jednou za 12 měsíců a vždy jen k 1. dni kalendářního pololetí. Ke změně je však vždy potřeba nahlásit se aspoň tři měsíce předem, chcete-li tedy být klientem jiné pojišťovny od ledna, formality musíte vyřídit do konce září. To vás ovšem o dovolené neohrozí. Některé pojišťovny jsou tak solidní, že výhodné cestovní pojištění nabídnou i budoucím klientům.