Ozvláštněte váš interiér kusovým kobercem

Potřebuje některá z místností ve vaší domácnosti oživit? Ono pověstné něco navíc může být právě vkusný koberec, kterým narušíte jednolitou podlahu. Zajímavé vzory a sladěné barvy krásně doplní moderní interiér. Poradíme vám s výběrem.

Důležitá kritéria

Pro jaký koberec se rozhodnete, závisí na mnoha faktorech, mezi nimiž je nutné najít kompromis. V prvé řadě si uvědomte, v jakém typu interiéru chcete koberec využívat, protože každá místnost má své specifické nároky. V ložnici upřednostňujeme měkké koberce, po nichž je radost chodit naboso. Obývák vyžaduje reprezentativní kousek, jímž se budeme moci chlubit před návštěvami. Do kuchyně se rozhodně nehodí světlé koberce, ani materiály, které se špatně čistí, neboť je třeba počítat s nutností časté údržby. Koupelnové koberce musí mít kvalitní podklad, aby odolaly vlivu vody. Dále si promyslete, jaké nároky na kusový koberec kladete. Má být pouze interiérovým doplňkem, nebo upřednostňujete funkční kus? Jak velkou péči jste ochotni věnovat jeho údržbě? Jak důležitou roli hrají design, materiál a barva? Hrozí koberci poškození domácími zvířaty? Budou si na něm hrát děti?

Zásadní roli hraje druh vlákna

Co se týká druhu vlákna, máte mezi koberci obrovský výběr, přičemž každý typ a konstrukce vlasu má trochu jiné vlastnosti. Od toho se odvíjí využití koberce, jeho kvalita a cena. Mnohými preferované umělé vlákno je finančně nenáročné, pružné a vyznačuje se mimořádnou odolností. Jedná se proto o dobrou volbu do prostor, kde se po koberci bude pohybovat větší množství lidí. Přírodní materiály, ač dražší a náročnější na údržbu, však mají své osobité kouzlo a nenapodobitelné vlastnosti. Zřejmě nejoblíbenější je vlna, která vypadá skvěle, dobře odolává vlhkosti a odpuzuje nečistotu. Mimo to představuje izolaci proti hluku a pomáhá udržet prostředí vhodné i pro alergiky, absorbuje totiž nadbytečnou vlhkost a je-li v místnosti suchý vzduch, odvádí ji do ovzduší. Luxusní volbu představují koberce z hedvábí. V poslední době se do popředí dostávají také ekologické koberce z rostlinného vlákna, například ze sisalu nebo kokosu.

Kupujeme koberec

Kusové koberce jsou svým způsobem uměleckým dílem, které ozvláštní vzhled celého bydlení, a jako k takovým byste k nim měli také přistupovat. Ve specializovaných prodejnách koberců, jakou je e-shop mujkoberec.cz, naleznete designové kousky v řadě přírodních, abstraktních či geometrických vzorů, včetně jedinečných orientálních koberců, které jsou skutečným originálem. Budete-li si koberec kupovat na internetu, zaměřte se na univerzální symboly uváděné u každého výrobku. Z nich poznáte, jaké prostředí a zacházení koberec snese. V obchodech tyto piktogramy naleznete na zadní straně koberce.