Papírna Bubeneč: Jedinečný projekt na skvělém místě


Dvě stě bytů, kulturní sál i mateřskou školku. To vše zanedlouho nabídne Papírna Bubeneč. Nový projekt oživí zanedbaný průmyslový areál a spojí městskou čtvrť Bubeneč s Holešovicemi. Už to samo svědčí o atraktivitě tohoto bydlení.

Papírna Bubeneč spojí staré s novým

Na  zanedbaném průmyslovém území bývalé papírny v Bubenči dlouho stály jen sklady a zchátralé budovy.Tento brownfield se nakonec developerské společnosti LINKCity  podařilo odkoupit a naplánovat jeho revitalizaci.

Některé budovy byly strženy a na jejich místě se staví nové bytové domy. Jiné původní budovy projdou rekonstrukcí a jejich prostor bude využit pro menší kanceláře, obchody i restaurace. Vzniknout by zde mělo i multifunkční centrum a školka a v areálu nebude chybět ani park s vodními plochami. Srdcem celého komplexu zůstane historická budova bubenečských papíren s vysokým komínem.

Areálem povede i nová autobusová linka, která spojí Dejvice s Holešovicemi. Veřejnost tak bude mít možnost dostat se ze severní strany do Stromovky. Tomu dosud  zchátralá továrna  bránila.

Místo je pohodové a plné zeleně

Bubenečské papírny, které se nacházejí v lokalitě Císařský mlýn, se tak po více než padesáti letech začínají probouzet k životu. Celý areál z jedné strany ohraničují tenisové kurty s klubovou restaurací. a z dalších pak Vltava  a Královská obora, neboli park Stromovka. Ta nabízí krásnou upravenou zeleň plnou jezírek, dětských hřišť a piknikových stolů.

Ze Stromovky to není daleko na Výstaviště Holešovice s jeho atrakcemi, jako Křižíkova fontána, Maroldovo panorama, Planetárium nebo Mořský svět. Po cyklostezce podél Vltavy lze zamířit do  ZOO a do Botanické zahrady.

Blízko do lukrativních a přitom zcela odlišných čtvrtí

Papírna Bubeneč spadá do oblasti Prahy 6, ale přes Stromovku se propojuje s Prahou 7. Nové bydlení se tak nachází mezi dvěma zcela odlišnými městskými částmi, z nichž každá nabízí zcela jedinečnou atmosféru. 

Praha 6 je krásnou částí, která oplývá historickými budovami a honosnými vilami. Mít  adresu na Praze 6 je symbolem prestiže. Z historie hlavního města vyčteme, že se za Pražský hrad stěhovaly ty nejbohatší vrstvy a to platí dodnes. Kromě nádherných prvorepublikových vil a širokých ulic se tato pražská část může pochlubit  množstvím menších parčíků a bohatou pouliční zelení.

Holešovice spadající pod Prahu 7 jsou pravým opakem. Jde o industriální lokalitu plnou starých továrenských budov. To ovšem neznamená, že nejde o zajímavé místo k žití. Právě naopak. Holešovice dokázaly svou minulost uchopit a pořádně využít. Dnes pulzují rušným životem a oplývají neotřelými kavárnami, hipsterskými bary a svéráznými uměleckými prostory. Díky tomu se dostaly i do desítky nejvíc cool čtvrtí Evropy.

Prvenství celé monarchie: Papírna má za sebou slavnou historii

Dnes zanedbaný prostor už jen stěží připomíná slavnou historii bubenečské papírny. Ve třicátých letech 19. století zbudovali bratři Šalovcové v Císařském mlýně jednu z prvních strojírenských papíren v Čechách. Postupně ji rozšiřovali, a areál nakonec  zahrnoval několik budov a zaměstnával na 150 dělníků.

Význam bubenečské papírny rostl a v sedmdesátých letech tu vznikla první strojní tapetárna v habsburské monarchii. Sláva papírny začala pohasínat teprve po znárodnění.. V roce 1962 zcela ukončila výrobu a od té doby areál jen chátral. 

Co říkáte na revitalizace pražských brownfieldů? Líbil by se vám život na pomezí Bubenče a Holešovic?