Parkour je fenoménem. Kde a jak se ho naučit?

Fyzická aktivita je důležitá pro lidi každého věku. Zejména děti a mládež pro zdravý tělesný rozvoj potřebují dostatek pohybu. Ale i ti, kdo dávno odrostli školním letům, by měli v pravidelných intervalech rozhýbat své tělo.

Co je v poslední době často zmiňovaný parkour?

Parkour je disciplína, jejíž obliba v posledních letech výrazně stoupá. A zcela právem. Při parkouru totiž dochází k všestrannému rozvoji celého těla. A navíc skvěle vypadá natočený na videích sdílených na sociálních sítích. Ve zkratce je parkour disciplínou, při které se překonávají nejrůznější překážky v přírodním terénu i v městském prostředí. Parkour tedy zahrnuje nejen běh, nejrůznější skoky a seskoky, ale také plazení se či lezení po čtyřech. Velkou roli v něm hraje schopnost udržet rovnováhu a dokonalá koordinace. Uplatňují se v něm i rozličné akrobatické i gymnastické prvky. Ty samy o sobě nejsou podstatou parkouru, ale v některých situacích mohou pomoci.

Jak nejlépe trénovat parkour?

Návody a postupy tréninku parkouru snadno najdeme na internetu. Učit se pouze z videí a tutoriálů ale není ideální. Osobní kontakt se zkušenějším parkouristou totiž sebekvalitnější podklady nenahradí. Proto je ideální najít si ve svém okolí kvalitního trenéra. Dnes naštěstí existuje nejen celá řada skupin, ale i profesionální školy zaměřené na parkour. V nich lze trénovat a zdokonalovat se přímo pod vedením zkušených instruktorů.

Bezpečnost je základ

Při tréninku parkouru bychom nikdy neměli zapomínat na zajištění bezpečnosti. Cílem není za každou cenu hned zvítězit, ale postupně se zdokonalovat a dopracovávat se k vyšším metám. Tak by tomu ostatně mělo být v každém sportu. Rozhodně bychom tedy neměli zbytečně riskovat. A už vůbec není vhodné hrát si na kaskadéry. Ideální je začít s tréninkem v tělocvičně nebo na jiném bezpečném místě, a do terénu se vydat teprve ve chvíli, kdy zvládneme alespoň základní techniku. Poté se již můžete vydat na zajímavější místa.

Kde se je možné věnovat tréninku parkouru?

Skvělou možností, jak se naučit parkour, jsou různé kroužky a workshopy vedené zkušenými instruktory. Zohir family nabízí nejen možnost pravidelné docházky na parkour Praha, ale také v Plzni. Zúčastnit se můžete dokonce i parkour tábora nebo soustředění.

Které lokality jsou ideální pro trénink parkouru?

Při parkouru využijete různá zábradlí, zídky a terénní vyvýšeniny, ale také stromy, skalní útvary a další terénní překážky. V Praze se můžete vydat třeba na parkour hřiště ve Velké Chuchli nebo na Černém mostě. Nové hřiště s kombinací fitness a parkour prvků vzniklo nedávno i v Řepích. Pokud hledáte hřiště pro parkour Plzeň, vydejte se do Krašovské. Vstupné je zdarma a na své si tu přijdou zkušení parkouristé i začátečníci. Najdete tu sestavy zdí, hrazdy, balanční trubky i sestavu betonových krychlí.