Po narození miminka

newborn-1814874_1280

Po narození nemá miminko žádný režim. V bříšku si dělalo co chtělo a jedlo si také kdy chtělo, takže když přijde na svět je to pro něj trošku chaos. Je tedy na vás, abyste nastavila děťátku správný režim a bude to pohodlné i pro vás.
  • Snažte se ukládat miminko ke spánku ve stejnou hodinu, miminko spí ze začátku skoro pořád, ale na noční spánek ho ukládejte do postýlky, kde by mělo spinkat celou noc. Pokud spí přes den, může spinkat v kočárku. Choďte na pravidelné procházky. Doma často větrejte a dbejte na to, aby v noci nebyl přetopený pokoj v kterém miminko usíná. Ve větraném pokoji se mu bude lépe spinkat.
  • Pokud kojíte, bude vám kojení zabírat většinu času. Zvlášť ze začátku, než budete úplně ovládat techniku kojení. Děťátko vyžaduje kojení zhruba po 3 hodinách. Pokud má nízkou porodní váhu, nebo málo přibývá, je třeba ho na kojení po 3 hodinách budit. Pokud dobře prospívá nechte ho spinkat. Přes den budete kojit i častěji, miminko má třeba jen žízeň a chce se napít a nebo se kojením uklidní. Proto nedodržujte doporučený termín, ale řiďte se potřebou dítěte.
  • Je třeba si hlídat, hlavně ze začátku, tvorbu mléka, aby vám netvrdla prsa a nedošlo k zánětu. Pokud se tak stane, jednejte rychle, abyste nedostala horečky.

První pomoc

Vlezte si do sprchy a masírujte prsa do té doby než se uvolní mléko, pak co nejvíce odstříkejte. Po té ochlaďte studenou vodou, ledujte studenými obklady
Pomůže také obklad z tvarohu, kdy tvaroh zabalíte do látkové pleny a přiložíte na prsa.