Podzim nahrává nemocem, jak léčit průjem?

wine-1731640_1280

A je to tu zase! Ráno vstáváme do tmy, cestu do práce podnikáme za ranní mlhy, téměř celý den strávíme pod umělým světlem zářivek a večer se opět za šera vracíme domů. Vlhké počasí se nám zadírá pod kabát. Podzim se hlásí a s ním přicházejí různé nemoci z nachlazení. Nedostatek světla ovlivňuje naši náladu a mnoho z nás podléhá melancholii, nebo se přímo projevují sklony k depresím. Negativní psychické rozpoložení má za následek i zhoršení fyzického zdravotního stavu. Vše souvisí se vším. Naše tělo funguje v dokonalé symbióze. Je všeobecně známo, že stres či duševní napětí jsou přímými spouštěči jakékoliv nemoci. Přičteme-li k tomu ještě fakt, že současné podzimní počasí přispívá k šíření virových i bakteriálních infekcí, nemůžeme se divit, že se opět stáváme svědky masivního šíření chřipkových epidemií. Místa, kde dochází k většímu srocování lidí jako například prostředky hromadné dopravy, úřady, školy či čekárny u lékaře, se stávají líhněmi těchto onemocnění.

Nemoc umí potrápit

Nejčastěji vidíme ve svém okolí nemoci z nachlazení, které jsou doprovázeny rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou. Slabší průběh dokážeme překonat za použití léků běžně dostupných v lékárnách a pomocí mírné úpravy denního režimu. Horší situace nastává, jedná-li se o chorobu, která nám opravdu znemožňuje zapojit se do obvyklého všedního života. I průjmové onemocnění bývá často způsobeno virovou infekcí. Prevence v tomto případě většinou selhává. Zdravý životní styl, dostatek spánku a pravidelná životospráva udržuje organismus v dobré kondici a napomáhá posilovat imunitní systém. Přes veškerou snahu a péči vynaloženou pro zachování svého zdraví se však mnohdy infekčnímu onemocnění neubráníme.

Léčba průjmu
Léčba průjmu

Když prevence nestačí

Právě zmiňovaný průjem dokáže velice znepříjemnit život. Většinou bývá provázen bolestmi a křečemi v břiše, zvýšenou teplotou a celkovým vyčerpáním organismu. Při léčbě průjmu je doporučován klidový režim, dietní strava a dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Pokud jsou tyto zažívací potíže spojeny s nucením ke zvracení, je vhodné tekutinu přijímat po malých lžičkách a vychlazenou. Mezi babské rady pro léčbu průjmu se používá borůvka. Její sušené plody se mohou rovnou jíst. Chceme-li si uvařit bylinný čaj, můžeme opět sáhnout po listu borůvky a doplnit květem heřmánku. Běžně dostupná koření v domácnosti, jakými jsou anýz, fenykl, kmín či skořice, se po staletí užívají ke zlepšení trávení, snížení křečí a podpoře zažívání. Také v lékárnách se nám dostane odborné rady a zakoupíme zde osvědčené preparáty. Jedním z nich jsou kapky Hylak, které účinně bojují proti průjmu a zároveň obsahují potřebné minerály a bakterie sloužící k obnově střevní mikroflóry.