Při zařizování luxusních domů na klíč záleží i na sebemenších detailech – zjistěte, jaké rozdíly existují mezi jednotlivými druhy kuchyňských baterií, jak se v nich vyznat a dle čeho vybírat

Pokud při zařizování luxusního domu na klíč usilujete o vytvoření funkčního prostoru, který bude navíc plnit i estetické hledisko, záleží opravdu na každém detailu. Rozdíly v kuchyňských bateriích dovedou pořádně zamotat hlavu. Obzvláště, zařizujete-li si nové bydlení, řešíte spoustu jiných starostí a nejste mistři přes vodovodní potrubí. Zatímco dříve ke spokojenosti stačilo především správné fungování kohoutku, dnes musí v ideálním případě splňovat požadavky na design, funkčnost a k tomu disponovat nějakou tou vychytávkou pro snadnější použití. Udělejte si přehled a vyberte tu nejlepší!

Při zařizování luxusního domu na klíč neopomeňte žádný detail, protože jedině tak zajistíte, že se všem členům domácností bude v novém prostoru dobře žít a jednotlivé vybavení bude sloužit dlouhé roky – zaměřte se i na takové detaily jako jsou kuchyňské baterie a zjistěte, jaké rozdíly mezi nimi existují

Kohoutkové

Dva staré dobré kohoutky na teplou a studenou vodu. Při prvním pohledu do e-shopů se může zdát, že se jedná o levnější variantu. Ty nejlacinější modely lze pořídit již za 500 Kč. Nenechte se však oklamat! Nižší pořizovací cenu zvyšují při používání poplatky za vodu! Nastavit optimální teplotu nějakou dobu trvá. Kohoutkové baterie tak mají až o 40 % větší spotřebu.

Pákové

Sic dražší, ale na ovládání pohodlnější a úsporné. Páka umožňuje nastavení teploty vody s větší citlivostí. Nevýhodou je snad jen vyšší pořizovací cena (od 1000 Kč a výše).

Při výběru všichni jistě přemýšlí, jakou variantu zvolit tak, aby ladila s již stojícím dřezem a celou kuchyní. Nesmíte však zapomínat na zohlednění kvality a dlouhodobého opotřebení materiálu

Granitové

Granit je k nalezení v mnoha barevných variantách, v moderní kuchyni se tak stává velice oblíbeným. K tomu přispívá i jeho snadná omyvatelnost a dlouhověkost. Ale pozor! Rozhodnete-li se pro granitovou baterii, raději si připlaťte i za značku. U nekvalitních granitů dochází po krátkém čase k oku nelahodícímu opotřebení materiálu.

Keramické

Odolné, pevné, snadno se čistí. Ideál.

Nerez, chrom
Z historického hlediska poměrně nový materiál baterií. Splňuje stejné požadavky na kvalitu jako keramika – snadno omyvatelný, nezanechává mastné skvrny, odolný, pevný.

Jen si znovu dejte pozor – nekupujte plech moc tenký, snadno by mohlo dojít k promáčknutí.

Dalším faktorem, který bude mít vliv na váš výběr je především velikost kuchyně

Problém především menších kuchyní – kam baterii umístit, aby nepřekážela a byla plně funkční?

Nástěnné
Baterie se montují přímo na vývod potrubí ze zdi. Někomu tedy může vadit menší mobilita baterie, jelikož nedosáhne všude.

Obzvláště vezmeme-li v úvahu, že baterie na stěnu se sprchou (viz níže) se shání jen velmi obtížně. Pokud se pro ni rozhodnete, ohlídejte si rozměry. Musí přímo pasovat na rozteč vodovodních trubek. Výhoda spočívá v méně náročné opravě při případné závadě. Přístup je přímý, rovnou do trubek bez dalšího vývodu jako u stojánkových.

Stojánkové

Modernější bratr nástěnných baterií nabízí především větší prostor k manipulaci. Při koupi dbejte na dostatečný prostor mezi dnem dřezu a hrdlem baterie, aby se i větší nádobí umývalo s veškerým pohodlím.

Okenní

Ideální řešení do maličkých kuchyní, kde doslova není místo k hnutí. Aby baterie pod oknem nevadila jejímu otevírání, nainstaluje se jednoduše přímo na něj.

Se sprchou nebo bez?

Cenový rozdíl mezi baterií s a bez sprchy je minimální (ba se najdou i dražší modely bez sprch), přitom se jedná o šikovného pomocníka. Zelenina se umyje šetrněji a s vytahovací hadicí můžete vodu napustit přímo do hrnce na sporáku.

2 vychytávky do moderní kuchyně

Perlivá z kohoutku
Na rostoucí oblibu pití vody přímo z vodovodního kohoutku reagují výrobci tzv. trojcestnou baterií, v které je zabudován filtr. Můžete si tedy sami pomocí páčky zvolit, chcete-li použít běžnou vodu k přípravě oběda, nebo se osvěžit sodovkou.

Vždy teplá
Termostatická baterie – nejedná se o takovou novinku, k nám se však teprve dostává. Vyniká elegancí a svou funkčností, uchovává vodu teplou dle vašich požadavků. I když se vrátíte z dovolené a bojler byl vypnutý, z kohoutku poteče teplá voda.

Barevná voda

Trochu jako ze sci-fi. Otočíte kohoutkem a vytryskne proud zářivě zelené vody. Díky LED osvětlení, které bývá zabudované přímo v baterii, se zbarví voda podle své teploty. Samozřejmě se bez tohoto doplňku dá v kuchyni zcela běžně fungovat, milovníky high-tech technologií však nadchne!

Dnešní trh nabízí nejrůznější druhy baterií. Stačí si „jen“ vybrat. K tomu ale potřebujeme znát požadavky nejen na design, ale i funkčnost a pohodlnost. Vybrali jste? Neváhejte nám do komentářů napsat, proč právě tenhle typ!