Vakuové manipulátory – 4 zásadní pravidla správného výběru

Pokud jste už stihli provést malý průzkum, zjistili jste, že nabídka vakuových manipulátorů je opravdu široká. Někdo jásá, že má z čeho vybírat. A někomu se orosilo čelo studeným potem. Patříte spíše do té druhé skupiny? Neorientujete se v tak široké nabídce modelů, značek a prodejců? Nevíte, který typ je právě pro vás optimálním řešením?

Nezoufejte. V tomto článku najdete velmi stručný a přehledný návod, jak postupovat, abyste si vybrali přístroj, který přesně odpovídá vašim požadavkům. Přidáme i další užitečné tipy a rady, díky kterým neuděláte při svém výběru chybu.

Vakuové manipulátory od A do Z. Chcete si vybrat správně hned napoprvé? V tom případě postupujte takto:

1. Seznamte se s nabízenými produkty – toto pravidlo platí zvláště pro úplné začátečníky. Než se vydáte k prodejci (pronajímateli) určitě si něco nastudujte. V prvé řadě byste se měli seznámit s jednotlivými typy vakuových přístrojů. Rozlišujeme dva základní typy:

  • Samonasávací – tato zařízení nepotřebují cizí zdroj energie. Podtlak se vytváří samočinně zvedáním přístroje za jeho píst. Čím těžší je zvedané břemeno, tím větší je podtlak. Hodí se pro všechny typy jeřábů a kromě obsluhy jeřábu není nutná žádná další obsluha (automaticky taktované přepínání). Pokud uvažujete o koupi, jistě vás potěší fakt, že se tyto stroje velmi dobře udržují.
  • Elektrické vakuové – do této skupiny patří elektricky poháněné vakuové a elektricky poháněné výklopné manipulátory, dále elektrické vakuové stanice a elektricky poháněná zařízení pro zdvih rour. Na rozdíl od samonasávacích přístrojů zdvihnou břemena i z prodyšnějších materiálů a s nerovným povrchem. Můžete je tedy použít ke zdvihu silně zkorodovaných objektů, betonu, papíru a plastu.

2. Co nejpřesněji definujte svůj projekt – potřebujete manipulátor pravidelně, nebo se jedná o jednorázovou akci? Budete ho využívat k podnikatelským účelům, nebo soukromě? Bude pracovat v interiérech, nebo exteriérech?

Pozor!

Chcete si stroj pronajmout za účelem podnikání? V tom případě byste měli vědět, že jako zaměstnavatel máte ve většině případů povinnost uhradit celou škodu poškozenému. Ujasněte si, za co ručí a platí zaměstnanec, který udělal při práci chybu. Pracovník, který ovládá vakuové přístroje, by měl mít odpovídající kvalifikaci a zkušenosti. Neodbornou manipulací může dojít k snížení podtlaku a nekontrolovatelnému pádu břemene! Pokud nemáte vlastní kvalifikované pracovníky, můžete si pronajmout přístroj i s obsluhou.

  1. Určete parametry břemene – musíte znát přesné rozměry, váhu, povahu materiálu a jeho povrchu (pórovitý – nepórovitý) atd. Při zdvihu nesmíte v žádném případě překročit maximální nosnost přístroje. V případě samonasávacích zařízení musí být hmotnost zdvihaného břemene minimálně 10 % nosnosti daného modelu vakuového přístroje.
  2.  Vybírejte pouze ta zařízení, která jsou vyrobena z odolných materiálů. Kvalitní guma je základ. Stav gumových přísavek je nutné zkontrolovat před každým zdvihem!

Vždy dodržujte pokyny výrobce!

Moderní vakuová technika a přístroje jsou velmi bezpečné. Každý vakuový manipulátor má manometr a také opticko-akustickou signalizaci, která upozorňuje na snížení podtlaku o více než 3 %.

Manipulace s nadrozměrnými břemeny je i přesto riziková. Smrtelných pracovních úrazů bohužel přibývá. Jednou z příčin je právě nedodržování doporučených pracovních postupů.

Základem správného výběru je pečlivá a zodpovědná příprava

Nepodceňujte ji!

Na základě vašich podkladů vám pronajímatel doporučí zařízení, jehož technické parametry budou přesně odpovídat vašim potřebám.

Výměna neadekvátního stroje v průběhu prací je velmi nepříjemná a časově i finančně náročná.

Máte už pronájem vakuového manipulátoru za sebou? Byli jste spokojeni se službami pronajímatele? Museli jste stroj v průběhu prací vyměnit? Pokud ano, proč?

Podělte se s námi o vaše osobní zkušenosti a tipy.