Průjem u kojenců

Pokud se u miminka objeví průjem, nemusíte hned panikařit. Občasná vodnatější stolice je u novorozenců normální.

V první řadě byste měla vědět, jak vypadá normální stolice kojence. Ta má nažloutlou barvu a kašovitou konzistenci. Děťátko se vyprazdňuje jednou denně, ale i několikrát za den. Obavy jsou pak na místě, když stolice tzv. vybočí z normálu, tedy objeví se častěji, než jste zvyklá, nebo změní barvu či konzistenci. Pokud je hodně vodnatá a k tomu výrazně zapáchá, zcela jistě se jedná o průjem.

Novorozenecký průjem

Průjem u kojenců může být velmi vážnou komplikací. Největší hrozbou je ztráta tekutin – i plně kojenému miminku totiž hrozí dehydratace. Proto apelujeme na maminky novorozenců, aby co nejdříve navštívily lékaře, který určí původ průjmu i následnou léčbu. Odvodnění totiž neobnáší jen ztrátu tekutin, ale i pro miminko důležitých minerálů, o které najednou přichází. Nehledě na to, že za průjmem mohou stát i problémy vážnějšího rázu, jako jsou zánět středního ucha nebo náhlá příhoda břišní. Někdy průjem provází i prořezávání zoubků.

Nebezpečná ztráta tekutin a minerálů

Situace přitom může být závažnější, čím je dítě mladší a má nižší váhu. Největší nebezpečí proto hrozí právě novorozencům. To, zdali je už vaše dítě dehydratované, přitom můžete zjistit sama. Pomůže vám váha a suchá plínka. Když děťátko nemočí a ubývá na váze, okamžitě s ním k lékaři. Vše bude na dobré cestě, pokud se včas zahájí proces rehydratace a reminelizace. K tomu se používají solné roztoky s glukózou nebo rýžové odvary. Znovu upozorňujeme, že nebezpečím pro děťátko není ani tak průjem samotný jako spíše zmíněná ztráta tekutin a minerálů.

Doplňujte tekutiny

To je při průjmech nejdůležitější a platí to pro všechny věkové kategorie. Pokračujte v kojení a děťátku, jak vás instruoval lékař, k tomu podávejte rehydratační roztok. Pokud nekojíte, tak u dětí do jednoho roku na minimálně 4 hodiny vysaďte veškerou stravu a nahraďte ji rehydratačním roztokem. Přesné dávkování vám určí lékař. Po 4 hodinách ale nezapomeňte dítě znovu nakrmit. Léky proti průjmu, jako je například živočišné uhlí, je možné podávat až o něco starším dětem.

Na vině bývají viry

Miminkům od 6 měsíců věku průjmy často způsobují viry (patřící do skupiny rotavirů). Jejich největší výskyt je v zimním období, mohou se ale objevit kdykoliv v průběhu roku. Rotavirová onemocnění se projevují vysokou horečkou, zvracením a právě častým průjmem, ve kterém mohou být i stopy hlenu či krve. Proti rotavirovým infekcím můžete miminko nechat očkovat. Rotavirové infekce rozhodně nepodceňujte, mnohdy se neobejdou bez hospitalizace v nemocnici.

Stejně nepodceňujte i průjem samotný, byť se může zdát, že to je banální záležitost. Další rady, jak se zachovat při kojeneckém průjmu, najdete zde.