S dobrými kamny se dá ušetřit


Kdo nebyl v několika posledních měsících zrovna na Marsu, případně ještě dál, ten už jistě dobří ví, že cena energií je v současné době na skutečně vysoké úrovni.

Nikdo se tudíž nemůže divit, že celá řada lidí hledá možnosti, jak alespoň trochu ušetřit. Jednou z dobrých cest je kupříkladu koupě klasických kamen.

Dřevo je levnější

Dnes už je víceméně jedno, jestli člověk vytápí klasicky plynem nebo moderněji elektřinou. Obě tyto komodity jsou dnes tak drahé, že se v podstatě nevyplatí topit vůbec. Kdo však nechce přes zimu doma mrznout pod dekami, ten by měl uvažovat o koupi klasických domácích kamen.

Ty jdou dnes z pochopitelných důvodů docela na dračku. Uhlí a dřevo jsou totiž daleko levnější než plyn s elektřinou. Navíc jde o komodity, které u nás běžně těžíme ve velkém, takže nehrozí jejich akutní nedostatek.

Výhřevnost

Kamna se samozřejmě prodávají v celé řadě zajímavých designových variant. Co se vizuálních vlastní týče, každý si jistě přijde na své. Lidé si však tento druh tepelného zdroje v současné době nepořizují kvůli vzhledu, ale protože se vyplatí nejvíc.

Mnohem důležitější, než design je samozřejmě výhřevnost. Do každého obydlí se hodí trochu jiný druh kamen. Někam je lepší pořídit si model s vysokou výhřevností, jinde bohatě postačí něco slabšího.

Je potřeba se před koupí poradit s prodejcem, jinak nebudou kamna pracovat podle představ zákazníka.

Údržba

Ústřední topení nemusí lidé udržovat v kondici prakticky vůbec. Maximálně je vhodné ho jednou za rok odvzdušnit. Kamna jsou v tomto ohledu trochu složitější. Jelikož v nich probíhá spalování, dochází i k tvorbě popele, který je potřeba pravidelně odstraňovat.

Důležité je i čištění kouřovodů. To se nemusí dělat často, avšak jednou za čas se jedná o nezbytnost. Zanesený kouřovod může v konečném důsledku udělat celou řadu nepříjemností, nemluvě o zhoršené funkci kamen.