Sestavte si svůj cvičební plán

Pravděpodobně každá z nás sem tam občas cvičí. Někteří z nás za cvičením vidí odreagování, jiní způsob jak shodit přebytečná kila. Ať je to tak nebo tak, není určitě na škodu mít svůj vlastní cvičební plán, podle kterého můžete své tělo „mučit“. Každý správný trénink by měl začínat asi 10-ti minutovým zahřívacím cvičením, během kterého nepotřebujete žádné náčiní. Během této desetiminutovky je potřeba zahřát organismus, uvolnit klouby a pořádně protáhnout svaly. Tím vším předcházíte nepříjemných úrazům a hlavně připravíte dostatečně svůj organismus na zvýšenou námahu, která vás během tréninku čeká.

push-ups-888024_640

Jdeme cvičit!

Podle věku a schopností každého může trénink trvat od 30 do 120 minut. Ve velké většině se cvičební plány skládají z cvičení s činkami, kladkami, či jiným stroji. Zejména začátečníkům se ovšem doporučuje cvičení s váhou vlastního těla. Podle přísloví, že se nemá nic přehánět, by se měl řídit i celý trénink. K jeho závěru je na místě zahrnout spíše cvičení menší intenzity, aby se tělo a organismus před odchodem z posilovny zklidnilo a uvolnilo. Můžete sem zahrnout například dechová a různá uvolňovací cvičení, či různá lehká gymnastické cvičení.

Správný trénink

Jak často cvičit? Pro začátečníky, kteří teprve budují svoji kondici, se doporučuje cvičit 2-3x týdně. Pokročilejší z vás, mají doporučeno cvičit 3-4x týdně. Jestliže už patříte spíše ke skupině kulturistů, měli byste cvičit přibližně 6x týdně, což se samozřejmě týká spíše těch, kteří se posilováním živí a nemusí trávit osmihodinovou pracovní dobu v kanceláři. Výběr a počet jednotlivých cvičení se podřizuje věku, tělesné stavbě a samozřejmě také kondici každého jednotlivce. Začátečníkům se většinou doporučují cviky, které posilují celé komplexy svalů. Pokročilým cvičencům zase speciální cviky, kterými jen prokreslují jednotlivé už tak vyrýsované svaly nebo jejich části, aby se docílilo maximálního optického efektu. Cvičební plán je pro každého člověka jiný, záleží na spoustě faktorů. Pokud ovšem s pravidelným cvičením plánujete začít, rozhodně není od věci se poradit s profesionálem na slovo vzatým, který vám může cvičební plán sestavit na míru.