Superpotraviny

tea-556777_1920

Pokud vás zajímá zdravá výživa a zdravé recepty, budou vás zajímat i superpotraviny. Pod názvem Superpotraviny nebo také někdy Superfoods bývají označovány potraviny, které jsou něčím zvláštní a nějakým způsobem výjimečné. To se dá odvodit ze samotného názvu, který nám napovídá mnohé. Jedná se o super potraviny, které mají i super schopnosti. Obohaťte s nimi svůj zdravý jídelníček.

carrot-1085063_1920

Mnoho z nich určitě i znáte. Velké množství z nich byste asi jen prostě mezi ně nezařadili. Nejsou tedy ve velké většině žádnou novinkou. Mají spoustu léčivých schopností a prokázaných účinků. Jsou známé a používané už po tisíce let. Pochází z dob dávných civilizací a pochází ze zemí, jako je Severní Afrika, Jižní Amerika nebo třeba Asie. V těchto místech jsou většinou podmínky pro růst velmi obtížné, proto jsou rostliny velmi vitální a svou vitalitu mohou předat i nám. Aby rostliny přežily ve v těchto mnohdy velmi drsných podmínkách, musely se hodně přizpůsobit a naučit se v sobě zadržovat co nejvíce živin jako zásobu na delší dobu. Proto je v nich abnormální množství léčivých, zdraví prospěšných látek.

TIP: ochutnejte šťávu GOJI

Superpotraviny obsahují nejen velké množství velmi důležitých živin, jsou také honě bohaté na vitamíny i minerály. Disponují antioxidačními účinky a tím pak podporují náš imunitní systém. Obsah nutričních hodnot je přínosný pro zdraví našeho organismu. Obohatí váš zdravý životní styl. Komplexní obsah živin nám dodávají přesně v takové podobě, v jaké je můžeme nejlépe absorbovat. V původní přirozené stravě jsou pro naše tělo nejlépe stravitelné. Živiny se tak vzájemně výborně podporují a v konečném výsledném efektu mají celkově opravdu vysokou účinnost. Ta je mnohonásobně vyšší než jakékoliv izolované živiny, které jsou třeba v potravinových doplňcích.

Prospěšné látky

  • Množství vitamínů, které jsou běžné, ale i méně běžné v potravinách
  • Vysoký obsah minerálních látek
  • Prospěšné proteiny a esenciální aminokyseliny ve velké koncentraci
  • Množství prospěšných antioxidantů k posílení imunitního systému
  • Vysoký obsah vlákniny, která je výborná při detoxikaci i hubnutí
  • Obsahují enzymy a koenzymy
  • Je v nich spousta zdravých tuků a olejů
  • Blahodárné fytochemikálie

Co jsou fytochemikálie

Jsou to biologicky aktivní látky, které jsou obsažené v rostlinách. Díky své různé barevnosti je také někdy označujeme jako barevné pigmenty rostlin. Mají blahodárné účinky cenných a také ochranných rostlinných látek.

Růžová_Banner_Dukatek.cz

V současné době bylo identifikováno už přibližně 12 000 fytochemikálií. Jsou to chemicky velmi různé skupiny látek. V jediném kusu plodu jsou jich mnohdy desítky, ale i stovky. A to je ten hlavní důvod. Tento jejich obsah, který se vyskytuje v přirozených potravinách, prostě nemohou jakékoliv výživové doplňky jednoduše nahradit. Konzumace přirozených potravin je zcela nenahraditelná, zejména kvůli nejpřirozenější a nejsnadnější vstřebatelnosti a stravitelnosti.

Kde je najdete? Nachází se zejména ve všech rostlinných zdrojích potravin. Jedná se o ovoce, zeleninu, ořechy, zelený čaj, kakaové boby, karob a další superpotraviny. V živočišných potravinách je vůbec nenajdeme. Výhradní obsah fytochemikálií v rostlinné stravě je možná hlavním a určitě dalším důvodem, proč je začít konzumovat ve velkém a pravidelně je zařazovat o jídelníčku.

Superpotraviny konzumujte nejlépe syrové. Po tepelné úpravě přijdou o své jedinečné látky. Zejména enzymy, vitamíny, minerální látky, proteiny a ostatní látky přijdou. Velmi vhodná je konzumace ovocných a zeleninových šťáv, které si sami odšťavníte. Plody se většinou uchovávají sušené, aby si zachovali své zdraví prospěšné látky.

Co vlastně k superpotravinám ještě dále řadíme? Většinu ořechů jako kešu, vlašské ořechy, para ořechy, mandle, veškerá semínka, luštěniny jako čočka, fazole i soja, houby, různé oleje a koření. V neposlední řadě spoustu druhů ovoce, hlavně bobulovité- Z našich známých třeba borůvky, maliny, ostružiny nebo, z těch cizokrajných třeba granátové jablko, avokádo či goji. Patří sem i zelenina, zejména listová nebo třeba brokolice.

Pokud nevíte jak tyto potraviny konzumovat a připravovat, najděte si vhodné recepty. Chcete-li se těšit pevnému zdraví, pro zdraví najdete top recepty na stránce k tomu určené. Nechte se inspirovat. Svět zdraví na Dukatek.cz.

One thought on “Superpotraviny

Comments are closed.