Svatovítské varhany budou, zasloužil se o ně i JUDr. Pavel Smutný

Už v roce 2015 vzniklo Společenství svatovítských varhan, které si kladlo za cíl sehnat dostatek prostředků a zrealizovat výstavbu nového hudebního nástroje. V katedrále svatého Víta jsou totiž od roku 1929 pouze provizorní varhany. Teď se věci konečně daly do pohybu a zvuk nového symfonického nástroje bychom si podle plánů měli užívat v říjnu 2019.

Nové varhany, které má na starost barcelonská firma Gerharda Grezinga, přijdou celkem na 80 milionů korun. Přes 60 spolkne realizace nástroje, zbytek se využije na elektroinstalaci a další úpravy. Část peněz se bude vybírat i od občanů ČR, budou moci přispět například u příležitosti několika benefičních koncertů, které se chystají koncem letošního roku a v roce příštím. Jeden z nich bude vysílat i Česká televize, takže přispět budou moci i diváci doma u televizních obrazovek. Milionem podpořilo výstavbu Pražské arcibiskupství, několik příspěvků už přišlo i od různých firem a institucí. Svou měrou se na výstavbě nových varhan podílí i president BOHEMIAN HERITAGE FUND Pavel Smutný.

Česko si zaslouží více kulturních akcí a unikátů

Pavel Smutný stál také u zrodu zmiňovaného Společenství svatovítských varhan. Je advokátem a ve své advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný se zaměřuje zejména na obchodní právo a mezinárodní investiční vztahy, nicméně v soukromí věnuje spoustu svého času rozvoji české kultury – ať už sám za sebe, nebo prostřednictvím svého nadačního fondu. Věnuje se otázkám společenské odpovědnosti a snaží se z ČR udělat uznávaný stát, nejen po kulturní stránce. Podle něj na to máme.

JUDr. Pavel Smutný vysvětluje, že Česko potřebuje špičkové akce. Jednak bychom díky nim mohli být více hrdí na svou vlast, jednak by do země přinesly peníze. Všichni by tedy byli spokojení. Sám se zasazuje například o pořádání operního festivalu Smetanova Litomyšl nebo Lípa Musica v severních Čechách. Našel se v kulturním mecenášství, a loni dokonce obdržel Cenu ministerstva kultury za přínos k rozvoji české kultury.