Doby, kdy se radikální ozdoby těla jako tetování nebo piercing pokládaly v mainstreamové společnosti za nepřípustné, již dávno minuly. Jejich popularita stále vzrůstá a v profesionálních studiích či u lékaře se provedení piercingu pojí pouze s minimálním rizikem. Víte, co vše si dnes můžete nechat propíchnout?
Piercing jazyka
Tenhle typ piercingu je prostě sexy, a pozor – patří k nejméně bolestivým zákrokům! Po zavedení sice jazyk trochu oteče, po odeznění se ale vše při pečlivém vyplachování solným roztokem rychle zhojí. Bojíte-li se, že vám šperk poškodí zubní sklovinu, volte piercing z titanu.
Piercing pupíku
Již po desítky let jeden z nejpopulárnějších piercingů napříč věkovými kategoriemi, především mezi ženami. Tomu odpovídá i obrovská variabilita šperků, z nichž máte na výběr. Bohužel se právě propíchnutí kůže nad pupíkem pojí s vysokou pravděpodobností zánětů a dlouhým hojením, proto je důležité dbát na hygienu, používat antibakteriální mýdlo a každé dva dny vydezinfikovat ránu.
Piercing nosu
Pokud hledáte ozdobu, která bude v práci či ve škole působit dostatečně decentně, je to právě piercing nosu. Kromě kroužků jsou k dispozici také jemné šperky v podobě drobných kamínků. Piercing nosu není bolestivý a dírka rychle zarůstá, pokud se vám tedy znelíbí, máte jistotu, že se brzy vůbec nic nepozná. Pro příznivce radikálnějších piercingů poskytuje nos další možnosti úprav. Můžete si nechat propíchnout nosní křídlo, případně septum, tedy nosní přepážku.
Piercing rtu
Další z oblíbených druhů piercingu, především mezi mladými lidmi. Populární je jak jeden kroužek na straně nebo uprostřed spodního rtu (labret), tak dva symetricky umístěné, jež připomínají hadí zuby (viper), stejně jako kamínky umístěné nad rtem jako znaménko krásy (Madonna). Piercing rtu po provedení rád natéká, proto je třeba použít nejprve delší tyčinku a později ji vyměnit za kratší. Hrozí u něj také nebezpečí vytrhnutí.
Piercing obočí
Popularita piercingu obočí vyvrcholila na začátku milénia, nyní již odeznívá, klasické ozdoby s kuličkami či hroty se však na rozdíl od obyčejných kroužků používají dodnes. U obočí se často stává, že tělo šperk odmítne, takže vyrůstá, čemuž lze někdy předejít použitím vhodného materiálu (titan, plast).
Piercing uší
Řeč není o obyčejných náušnicích v ušním lalůčku, které jsou běžným standardem každé moderní ženy. Propichují se okraje ušního boltce (helix), vnitřek boltce (conch), chrupavka před vnějším zvukovodem (tragus) a další chrupavčité části. V posledních letech si však získávají popularitu spíše roztahováky, tunely a plugy do ucha, které představují opravdu výraznou ozdobu.
Mikrodermální piercing
Mikrodermály jsou u nás relativní novinkou. Jedná se o piercing ve tvaru T, jehož základna se implantuje pod kůži a okem viditelná je pouze ozdoba, většinou kamínek nebo drobné tvary v podobě hvězdiček, zvířat atd. Ačkoliv tento postup může u někoho budit obavy, ve skutečnosti je aplikace mikrodermálu méně bolestivá než u klasického piercingu a pojí se s ní minimální komplikace. Často se umisťuje například do výstřihu, méně obvyklé je použití v obličeji, například mezi očima (bindi).
Variabilita je skutečně obrovská – a to jsme zdaleka neuvedli všechny možnosti! Tomu odpovídá i výběr šperků, jimiž své tělo můžete ozdobit. Prohlédněte si internetový piercing e-shop a načerpejte inspiraci.