Tip na rodinný výlet: Zoo Jihlava, zoo bez mříží

69Tygr sumaterský web

Pokud si myslíte, že jste již všechno viděli nebo máte svoji oblíbenou ZOO ve vašem okolí a jste přesvědčeni, že zrovna ona je ta nejlepší, tak jste ještě nebyli v Zoo Jihlava. Jelikož jsme ze Severní Moravy a přiznám se, že tedy jezdíme pouze po tomto okolí (nepočítám Zoo Dvůr Králové, kde jsem byla na základce a už si to ani nepamatuji), do Zoo Jihlava nás přivedla letní dovolená na Jižní Moravě.

Dovolená kdekoliv v Česku je na dlouhé povídání a také na pováženou, nejsem nijak zvlášť z takových dovolených nadšená. Vím, že naše země má plno krásných míst, ale mne to vždy táhlo spíše za hranice, poznat novou kulturu, jiné národy, naprosto jinou architekturu, která je všude jinde zajímavější než tady. Nemyslím to zle, ale tady na dovolené v Česku, vás téměř nic nepřekvapí (krom nechutně zamaštěných restaurací kolem přehrad, kde ruka českého hygienika ještě nedosáhla) ani nenadchne, protože jsme malá země a všude je to tady téměř stejné. Tím nechci v žádném případě urazit žádného zastánce dovolených v Česku. Jediné, co nás tedy překvapilo a velice potěšilo byla Zoo v Jihlavě a proto jsem se rozhodla vyčlenit pro ni tento krátký článek.

Africká vesnice v ZOO Jihlava
Africká vesnice v ZOO Jihlava

Již při vjezdu na parkoviště vám je jasné, že jste přijeli do ZOO s velkým Z, která není jen tak obyčejná. Dýchne na vás velice přátelská atmosféra a netradičnost hlavního vstupu do areálu tento pocit jenom umocní. Na každém kroku najdete nějakou atrakci pro děti, prolézačky, velkou dřevěnou loď i s podpalubím hned u vchodu a nejkrásnější jsou dřevěné sochy různých zvířat navržené vždy tak, že dítě může prolézt nitrem verlyby nebo si sednout na želvu. Možná vás může překvapit, jak malá ZOO to je a výběhy zvířat jsou celkem blízko sebe, ale tohle je také hlavní plus této zoologické zahrady. Nemáte tady pocit, že jste někde ztracení, že jste vynechali plno expozic se zvířaty, nebo že ZOO nemá snad nikde konec. Právě naopak. Celou ZOO stihnete projít za relativně krátký čas, narozdíl od velkých zahrad, kde můžete strávit i celý den a stejně nestihnete všechna zvířata, obzvlášt pokud jdete s malými dětmi. Nejúžasnějším zážitkem, je však dětský koutek již ke konci ZOO, který je řešen velice netradičně a moderně, kdy všechny prolézačky a atrakce jsou ze dřeva. Je to originální a lákavé pro děti, ale i nejeden dospělý by si možná rád vyzkoušel velký tobogán nebo mini horolezeckou stěnu. Hned vedle dětského koutku je naprosto úžasná africká vesnice MATONGO, která nabízí v deseti chýších například stylový bar, kde se můžete občerstvit i teplým jídlem, africkou školu, prodejní výstavu afrického umění a další možnosti.

Po celou dobu v ZOO jsem si říkala, čím mi příjde jiná než všechny ostatní, ve kterých jsem kdy byla a došlo mi to až doma při psaní tohoto článku. Zoologická zahrada v Jihlavě používá jako motto “zoo bez mříží“. Opravdu zde žádné mříže nenajdete a jednotlivé výběhy jsou od vás rafinovaně děleny zelení a jinými přírodními materiály. Tam kde to již nejde jinak, jsou skleněné tabule, což je super pro malé děti, kdy je nemusíte nikam zvedat, aby dobře viděli.

Pokud se tedy budete nacházet nebo se nacházíte na jihu Moravy, nenechte si ujít i návštěvu této zoologické zahrady, stojí to opravdu za to.