Jak vybrat šatní skříň

Bez sofistikovaných úložných prostor se neobejde snad žádná domácnost. Jednou z nejpraktičtějších jsou šatní skříně. Při výběru si všímejte třech věcí: její výšky, šířky, vnitřního vybavení a stability.

Na první pohled by se mohlo zdát, že výběr šatní skříně není nic, s čím bychom si měli lámat hlavu. Měla by na pohled dobře vypadat a hlavně se nám vejít do ložnice. To je ale chyba. Tento kus nábytku rozhodně nevolte pouze podle vzhledu.

Vnitřní vybavení

Pojem vnitřní vybavení šatní skříně obnáší především systémy, kterými daný model disponuje. Nebudete do ní samozřejmě ukládat jen trička složená do komínků, ale i blůzy, sukně, pásky, rukavice atd. A všechny tyto oděvy musíte někam uložit. Ve skříni by proto neměla chybět tyč pro zavěšení ramínek, patřičné množství dostatečně širokých polic, popřípadě i šuplíků. Zkuste si svou vysněnou skříň namalovat. Pečlivě si rozmyslete, co všechno do ní budete chtít ukládat, a pořiďte si takovou, která se bude vaším představám co nejvíce přibližovat.

Výška a šířka skříně

Čím vyšší skříň, tím se vám do ní vejde více oblečení. Pokud ji chcete co nejvyšší, zřejmě vás nemusíme upozorňovat, že byste si měli pečlivě změřit výšku stěny, aby se vám do ložnice vešla. Důležitým parametrem je ovšem i šířka. Především ženy si přejí šatní skříň co největší, tedy co do výšky i šířky. Musíte ale vycházet z prostor ve vaší ložnici, ve které nesmí překážet. Pozor si dejte především na radiátory a otevírání dveří. Ty by do skříně neměly narážet.

Stabilita

Pozor si také dejte na stabilitu. Vysoké skříně by měly být bezpečně upevněny ke zdi, aby se na některého člena domácnosti nepřevrhly. Stabilitu byste si měli hlídat i v případě nerovné podlahy, na které se při každé manipulaci bude mírně naklánět. Opět doporučujeme její upevnění ke zdi.

Pojezdové mechanismy

Všechny úchytky a pojezdové systémy si před samotným nákupem vyzkoušejte. Jak dvířka, tak šuplíky by se měly otevírat lehce.

Způsob otevírání

I zde máme na výběr několik možností. Můžete zvolit dveře posuvné nebo dvoukřídlé. Posuvné šatní skříně se hodí do menších ložnic. Pokud u vás prostor nehraje roli, nebojte se dveří dvoukřídlých. Ty totiž budete moci otevřít dokořán.

Barva skříně a zrcadla

Šatní skříň můžete mít různých barev i materiálů. Například z lamina, masivu nebo z foliované dřevotřísky. Co se barev týče, fantazii se meze nekladou. Velmi luxusně působí například šatní skříň bílá. Praktická a elegantní zároveň může být i šatní skříň se zrcadlem upevněným buď z vnější nebo vnitřní strany dvířek. Šatní skříně se zrcadlem především ženám dokážou ušetřit spoustu času. Ono takové odebíhání z ložnice do předsíně může čas oblékání až zdvojnásobit.