Zařiďte si stylovou jídelnu s maximální užitnou plochou

Zařizování bytu je pro mnoho lidí vzrušující událostí. Někdo si nákupy užívá a vnímá je jako příjemně strávený volný čas, pro jiné je však vybírání nábytku doslova noční můra. Ať už patříme k první nebo druhé skupině, nějakou výbavu v bytě potřebujeme. V následujícím článku se dovíme, jak chytře ušetřit prostor v místnosti, kde se stravujeme, a čím se liší rustikální styl kuchyně od toho moderního.

Tradice či moderna?

Každá domácnost by měla disponovat funkční kuchyní a jídelnou nebo alespoň prostorem určeným ke stolování. K nezbytné výbavě těchto místností patří kuchyňský nábytek, jehož provedení může mít různé podoby. Moderní svět interiérového designu nabízí bezpočet možností, jak si vkusně zařídit jídelnu či kuchyni. Romantické duše dají přednost rustikálnímu stylu, který připomíná domácnost našich babiček. Jedná se o vybavení typické pro venkovská stavení, kde je základním materiálem dřevo zdobené všelijakými ornamenty, květy a tradičními vzory. Jídelní sety v tomto provedení jsou klasikou, jež je snadno k dostání na českém trhu. Příznivci moderního bydlení zase upřednostní jednoduchý nábytek do kuchyně, který se vyznačuje hladkým a často lesklým povrchem s minimalistickými prvky a praktickými doplňky.

Jak vyřešit prostor v malé kuchyni

Jestliže máme menší kuchyň a zvažujeme nákup jídelní sestavy, kterou chceme do místnosti zakomponovat, nabízí se několik možných řešení. Nejprve je třeba promyslet, pro kolik osob bude stůl určen. Pokud žijeme sami nebo ve dvou a neplánujeme pořízení dětí, pravděpodobně nám postačí jednoduchý sklápěcí stolek, který je připevněný ke zdi. Pakliže však máme rodinu a potřebujeme více míst k sezení, bude pro nás výhodnou investicí nákup velkého rozložitelného stolu, který pojme minimálně čtyři osoby ve složeném stavu a v rozloženém klidně jednou tolik. Patříme-li mezi fanoušky klasiky, najdeme zalíbení v jídelních setech skládajících se kromě židlí také z lavice. Ta je vhodná zejména do rodin s více dětmi, které se na lavici vejdou raz dva, a jež navíc díky rohovému provedení jednoduše ušetří prostor v místnosti.