Zastavte se v Praze na prohlídku svatováclavské koruny

Ať už plánujete výlet do Prahy, nebo se jenom chcete podívat na pěknou výstavu, máme pro vás zajímavý tip. V galerii Pražské mincovny je totiž k vidění opravdový klenot. Řeč je o svatováclavské koruně. Tedy nejde o pravý originál, ale o dokonale zhotovenou repliku, který je sama o sobě mistrovským dílem.

Nepřekonatelná krása svatováclavské koruny

Nádherná česká královská koruna je pokladem z naší historie. Byla vyrobena na zakázku k příležitosti korunovace Karla IV. českým králem. Originál tedy pochází až ze 14. století. Na výstavě budete mít příležitost spatřit přesně zhotovenou kopii se všemi detaily. Mistr zlatník strávil zhotovováním repliky ze stříbra a umělých drahých kamenů celých devět měsíců a na výsledku je to opravdu znát.

Výstava mnoha mincí

Kromě nádherné koruny je součástí výstavy expozice, kde najdete nejrůznější mince ČNB. Jde o umělecké ražby se sběratelskou hodnotou vyražené do stříbra a zlata o různých ryzostech. Celá výstava je prodejní, takže v případě, že se vám nějaká mince zalíbí, můžete si ji opatřit. Pražská mincovna má svou galerii v Obecním domě, což je přímo v historickém centru Prahy, takže je možné návštěvu expozice elegantně skloubit s procházkou k Prašné bráně a podobně.

Znáte pověry o originální koruně?

Protože jde o významný historický artefakt, pojí se ke svatováclavské koruně mnoho příběhů. Některé vypráví například o síle drahokamů vsazených do koruny. Smaragd je symbolem moudrosti, spinely mají prý ochrannou funkci a rubíny posilují energii pro boj s nepřáteli při ochraně země. Jestli je tomu skutečně tak, to je otázkou. Faktem však zůstává, že jde o zajímavý a hlavně krásný korunovační klenot, který spočinul na hlavách mnoha českých panovníků. Minimálně Karlovi IV. navíc přinesla koruna dlouhou a plodnou vládu.