Topná sezóna začala, ale pokud jste její začátek podcenila a až nyní zjistila, že vaše radiátory nehřejí tak, jak by měly, nepřestávejte číst. Obvyklým důvodem je zavzdušnění, což vyřešíte poměrně snadno i bez pomoci profesionálů. Že netušíte, jak na to? Společně s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX jsme pro vás připravili podrobný návod. Přečtěte si ho a budete vědět, jak správně odvzdušnit radiátory.
Co zavzdušnění způsobuje?
Že je radiátor zavzdušněný, poznáte snadno – nehřeje po celé délce stejně. Topenáři Karlovy Vary upřesňují, že tento jev způsobují vzduchové bubliny, které se mohou do radiátorů dostat například přes špatně utěsněné sváry, ale také v důsledku rychlého napouštění vodou. V každém případě byste to neměla nechat jen tak. Pokud bydlíte v paneláku nebo činžovním domě, zkontrolujte, zda na radiátorech máte ventily. Jinak se budou muset o odvzdušnění postarat vaši sousedé.
A jde se na to…
Obyvatelé panelákových domů se musí domluvit na hromadném odvzdušnění, které probíhá tak, že všichni po několik nocí naplno otevřou termoventily. To zapříčiní vystoupání vzduchu od spodního patra až nahoru, kde se nachází radiátory s výpustnými ventily.
Máte-li doma radiátory s výpustnými ventily, můžete se pustit do odvzdušnění. Vodoinstalatéři Karlovy Vary připomínají, že předpokladem úspěchu jsou dobrý přístup k radiátoru a silnější hadr, který zachytí vodu. Optimální doba je navečer, kdy se vypínají čerpadla s výměníkovou vodou. Radiátory by však ještě neměly být studené.
Jakmile povolíte odvzdušňovací ventil, z radiátoru začne vycházet vzduch. Následuje prskající voda, kterou zachytíte do připravené nádoby. Až začne téct plynule, máte odvzdušněno.
Může se stát, že následující den radiátory opět nebudou hřát naplno. Nic si z toho nedělejte a celý proces opakujte. Po několika dnech bude vše v pořádku. A když nepomůže ani opakované odvzdušnění, zavolejte si na pomoc profesionály – instalatéři Karlovy Vary problém rychle a spolehlivě vyřeší.