5 tipů jak nafouknout malou kuchyň

Řešíte denně problém kam ve vaší malé kuchyni položit právě donesený nákup? Přemýšlíte jak z ní udělat dostatečně velkou a prostornou kuchyň? Stačí jen pár dobrých nápadů jak rozvrhnout nábytek, spotřebiče a vybavení a máte vyhráno!

Barvy

Barvy můžou místnost opticky zmenšovat, zvětšovat, rozšiřovat nebo naopak zúžit.

Pokud chcete nafouknout vaši kuchyň volte pro výmalbu stěn v kuchyni světlé odstíny barev a obohaťte nábytek o barevné prvky. Představte si, že byste vymalovali stěny nějakou sytou barvou. Nebudete se cítit moc stísněně?

Na podlahu vyberte linoleum, plovoucí podlahu nebo dlažbu stejné světlé barvy, aby se místnost nezmenšila.

Každá věc má svoje místo

Při vaření na sebe jednotlivé operace neustále dokola navazují. Proto je nesmírně důležité uspořádat si jednotlivé kuchyňské zóny tak, aby pro vás vaření bylo příjemné. Ptáte se jak? Uspořádejte kuchyňský prostor tak, abyste měly vedle sebe odkládací a úložný prostor, dřez na umývání, pod nímž bude odpadkový koš a celé to zakončete pracovní plochou s navazující varnou deskou.

Dobrá návaznost jednotlivých kroků doslova malou kuchyň zvětšuje.

Multifunkční přístroje

S úsporou místa pomohou i multifunkční přístroje. Máte doma mixér, kráječ a další? Nahraďte je jedním a uspořte si úložný prostor. Například kuchyňským robotem, který umele maso, umíchá těsto, rozmixuje a nakrájí potraviny.

Spotřebiče

Spotřebiče raději zabudujte. Pořiďte si malou ledničku a zabudujte ji pod pracovní desku, aby v kuchyni nezabírala místo. Stejně tak i mikrovlnou troubu můžete umístit do úložných prostor, aby nepřekážela na pracovní ploše.

Na trhu už naleznete i spotřebiče, které se vyrábí v zúžených rozměrech právě pro malé kuchyně.

Nábytek a úložné prostory

Volte vysoké skříně, které vám nabídnou dostatek úložných prostor na nádobí, utěrky, ubrousky a jiné. Veškerý sortiment dobře rozdělte a pamatujte, využijte veškerý prostor. Na úplně horní police dejte věci, které používáte jednou za rok například formu na velikonočního beránka.

Do polic, kam se pohodlně dostanete dejte věci, které často používáte a do spodních dejte věci s velkou hmotností, nebo ty které nepoužíváte tak často.

Myslete i na hluchá místa v kuchyni. Praktickým pomocníkem jsou nástěnné systémy – závěsné otevřené police, věšáky, držáky nebo rohové skříňky.

A především myslete na to, že dekorace patří jinam a vše nepotřebné vyhoďte! Pro inspiraci zároveň doporučuji prozkoumat nejdříve novou kuchyň na fotografiích.