Bytový textil: jak udělat váš domov útulnější pomocí správných tkanin


Máte pocit že ve vaší domácnosti něco přece jen schází? Chcete ji dodat nový vzhled  či prohloubit její  útulnost a pohodlí? Bytový textil bude  skvělým řešením! Dobře zvolené barvy a materiály pomohu vdechnout nový život zevšednělému  interiéru. Bytový textil zahrnuje řadu výrobků plnících praktické funkce: spíme v nich, zastiňujeme jimi okna, sedíme na nich a uklízíme s nimi. Řekněme si  k tomu více a podívejme se, jaké zboží jena trhu dostupné.

Do jakých kategorií bytový textil dělíme ?

bytový textil se liší  použitou tkaninou, kvalitou zpracování, stylem a designem, samozřejmě cenou a způsobem používání. Pojďme si ho rozdělit do jednotlivých kategorií:

  • Ložní textil je nezbytností a patří k základnímu vybavení každé domácnosti. Kvalitní materiál je u něj  klíčovým faktorem. Díky pestré paletě barev a vzorů můžete jednoduše stylizovat vaši ložnici.
  • Záclony a závěsy vám v bytě poskytnou více soukromí a možnost lepšího zatemnění pokojů. Jsou ale i velmi důležitým designovým prvkem, mění optický dojem místnosti a také ovlivňují akustiku prostoru.
  • Utěrky, chňapky a další pomocníci při vaření se řadí mezi kuchyňský textil. Plní především praktickou funkci.  Materiál proto musí mít ty správné vlastnosti. Výběr vzorů a barev záleží ovšem pouze na vás a fantazii se zde meze nekladou.
  • Vhodně zvolený koberec opticky vyladí prostor, podobně jako závěsy mění jeho akustiku. Chrání povrch podlahy a barva koberce ovlivní energii pokoje.
  • Potahy a polstrování nábytku přidají na pohodlí při běžném používání a vdechnou mu nový život a jiskru.
  • Samostatnou kategorii tvoří venkovní textil. Vyroben z pevných a odolných textilií přežije každou grilovačku nebo párty u bazénu. Jedná se např. o potahy na zahradní židle a lavičky, venkovní koberce a ubrusy a prostírání.

Jaký materiál se hodí do ložnice?

Ideální surovinou pro výrobu ložního prádlo je bavlna. Bavlněné tkaniny poskytují skvělé vlastnosti, dobře sají pot a jsou prodyšné. Jsou vhodné pro osoby s citlivou pokožkou, astmatiky, alergiky a osoby trpící atopickými exemy. O jaké konkrétní výrobky  se jedná?

Řadí se mezi ně například krep, flanel nebo satén. Posledně zmíněný se v kategorii ložního prádla těší největší oblibě. Je jemný a hladký, v zimě rychle zahřívá a v létě naopak ochladí. Je splývavý a velice příjemný na dotek, spaní v saténu si rozhodně užijete. 

Jak je to s umělými materiály? Variantou z umělého vlákna, zejména pro zimní měsíce, je mikroplyš. Vytváří útulný dojem a krásně hřeje, jeho struktura je tvořena krátkými mikrovlákny. Mnoho lidí mikroplyš miluje, není však zdaleka vhodný pro každého.

Závěsy a záclony jako stylový doplněk

Záclony tvoří tenkou vrstvu mezi světem tam venku a vaším domovem a poskytují více soukromí. K mání jsou  překrásné ozdobné vzory i barvy, různé rozměry a styly. 

Soukromí dodají rovněž závěsy, zejména večer když máte doma rozsvíceno. V noci pomohou zatemnit pokoj před světlem z ulice a umožní tak kvalitnější spánek. Ve tmě se totiž lépe tvoří spánkový hormon melatonin, který je nezbytný pro kvalitní odpočinek.Elegantní  závěs navíc podtrhne a doladí unikátní prostor pokoje. Vylepší také akustiku! Zvuk odrážející se od holých stěn vytváří v pokoji nepříjemné ozvěny. Díky závěsu bude zvuk pokoje o mnoho příjemnější.

Tyto produkty jsou nejčastěji vyrobené z umělých vláken. Polyester je nejčastější u závěsů, pro záclony se používá především nylon.

Textil do vaší kuchyně

V kuchyni si textil najde velmi široké využití. Dopřejte si nádherné ubrusy a prostírání, která dodají vašemu stolování slavnostní atmosféru! Místo papírových ubrousků můžete použít látkové, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. A u vaření?

Pro utěrky zvolte savý materiál, který skvěle poslouží k osušení nádobí a zjednoduší práci. Chňapky jsou často opatřeny silikonovými prvky, které poskytují dobrou ochranu proti popálení.

Jak přistupujete k výběru bytového textilu vy? Napište nám komentář!