Co čeká na malé baletky a proč je baletní průprava cennou životní lekcí?

Baletní doplňky, foto: dance-shop.cz
Balet je velmi krásný, ale někdy až překvapivě náročný, foto: dance-shop.cz

Pohybová průprava je velmi důležitou součástí života dítěte. Každý rodič by měl pamatovat na to, aby umožnil svému dítěti navštěvovat kroužek rozvíjející pohybové a další schopnosti. Balet je překvapivě komplexní a do budoucna jistě cenná zkušenost. Co všechno vašemu dítěti dá a na co se připravit? Přečtěte si článek o tom, co všechno balet přináší.

Kolikrát denně malé baletky trénují

Rozsah tréninků a jejich náročnost se liší podle stáří dítěte a požadovaného cíle. U vyloženě rekreačního baletu, kde nejsou ambice na účast na baletních soutěžích či příprava na přijímací řízení na taneční konzervatoř, se četnost tréninků pohybuje nejčastěji okolo jedné až dvou lekcí za týden. Každá lekce přitom trvá minimálně hodinu. V raném věku se cvičí základy správného postoje a držení těla. Postupně se nabalují složitější baletní pozice a cílené posilování svalů pro dobré držení rovnováhy. Nezbytná je i dostatečná fyzická kondice.

V některých tanečních studiích jsou jednou za čas i baletní přehlídky, vystoupení či soutěže, které vyžadují intenzivnější přípravu.

Doplňky k baletu, dance-shop.cz
Baletky musí hodně trénovat

Disciplína, přesnost a trpělivost

Balet je ladný a elegantní. Řada lidí si myslí, že je i velmi jednoduchý a žádnou fyzickou dřinu zde nepotkáte. Opak je však pravdou. Baletní tréninky vyžadují naprostou přesnost a snahu o dokonalost v každém momentu. Po celou dobu během tance myslíte na to, zda máte zpevněné tělo, správně napnuté nohy a musíte sledovat rytmus hudby. Většina složitějších prvků si žádá přípravu a jejich dobré zvládnutí je otázkou trpělivého procvičování.

Kromě jemné motoriky si děti procvičí i správné držení těla. To si s trochou štěstí odnesou i do dospělosti a mohou se vyhnout bolestem zad a potížím s páteří. Fyzické zlepšování není to jediné, co balet přináší. Důležité je i estetické cítění a vnímání hudby. Děti se naučí, jak propojit hudební rytmus v kombinaci s tanečními prvky.

Dance-shop.cz, baletní doplňky
Balet – disciplína, přesnost a trpělivost. Foto: dance-shop.cz

Na co se připravit jako rodič dítěte chodícího na balet?

Jako rodiče se připravte na to, že budete muset věnovat čas a energii na dopravování dítěte na baletní tréninky. To je však stejné jako u každého jiného kroužku. Rozdíl může spočívat v nutnosti pořizování správného baletního vybavení. Pro menší holčičky bude nutné kupovat baletní piškoty, což jsou měkké boty umožňující správné propínání špiček. Jakmile dítě doroste do určitého věku a skončí vývoj nártu na noze, přichází čas na baletní špičky. Ty jsou pevné a jsou určené k stání víceméně na palcích. Při správné technice a vhodně zvolené výplni se nejedná o nic bolestivého, i když se při delším tréninku mohou objevit puchýře.

Balet je velmi krásný, ale někdy až překvapivě náročný. Může se stát, že dítě bude unavené a mohou se objevovat i chvíle, kdy mu nepůjdou nějaké cviky a bude chtít s baletem skončit. To se ale stává u každých náročnějších kroužků.