Dětská postel z masivu je skvělé rozhodnutí

Chcete pro své dítě to nejlepší? Dětská postel z masivu je tou nejkvalitnější dřevěnou volbou. Je zdravotně nezávadná, protože jednotlivé díly jsou vyrobeny z desek z jednoho kusu kvalitního dřeva. Provedení je v nabídce široké množství a s dá se vybírat opravdu ze široka.

Výroba masivního dřeva je také nejekologičtější, protože nevyžaduje tolik výrobní energie, jako například desky z dřevotřísky nebo jiné lepené dřevěné materiály. Právě lepení těchto desek snižuje jejich ekologický potenciál a je bohužel mohou být některé tyto lepidla i zdraví škodlivé.

Před nákupem postele pro dítě je vždy potřeba zkontrolovat výrobní surovinu, která postel vytváří. Masiv není nejlevnější variantou, ale z pohledu zdravotního má jedno z nejlepších hodnocení vůbec.

Co je to masiv a jaké má výhody?

Masiv je dřevěný materiál bez dalších příměsí, podpůrných vrstev nebo lepidel. Tím je ideálním kandidátem na nejekologičtější produkt ze všech dostupných dřevěných materiálů.

 Jaké jsou největší výhody masivu:

  • odolnost
  • zdravotní nezávadnost
  • snadná údržba

Postel z masivu může být obzvlášť dobrou volbou, pokud jí plánujeme koupit dítěti.  Ty samozřejmě nepozorností udělají nejeden škrábanec nebo rýhu, ale díky skvělým vlastnostem masivu je možné škrábance zabrousit a jednoduše materiál vrátit do původní podoby. Pokud se o postel dobře staráme, vytvoří se na dřevěném povrchu postupem času patina, která zvýrazňuje kvalitu tohoto dřevěného materiálu. V tomto příspěvku můžeme prozkoumat další vlastnosti dřeva.

Postel z masivu je zajímavou volbou. Jaké jsou nevýhody?

Masiv je náchylný na vlhkost. V nesprávných podmínkách se může mírně prohnout nebo nabobtnat. Při výrobě se dbá na stabilní tepelné a podmínky vlhkost. Před samotným zpracováním se vždy nechává dřevo důkladně proschnout. Bez tohoto kroku by mohl výsledný produkt měnit svůj tvar.

Další nevýhodou v některých případech může být vyšší cena, ta však jednoznačně odpovídá technologii výroby a kvalitě zpracování. Masiv je totiž velmi ceněnou surovinou, která dodává produktu dojem luxusu a stability. Není to levné dřevo slepené z několika různých materiálů nebo zbytků. Masiv se netváří, že je něčím lepším, on je sám sebou s veškerou svojí krásou.

Jak se vytváří nábytek z masivu?

Dřevorubec vybere vhodný strom o dostatečné šířce. Ten se následně pokácí a ještě v lese očistí od větví. Samotný kmen se potom přidá do svazku několika kusů, které se svážou k sobě.  Tyto svazky jsou následně převezeny na pilu a dále se očišťují a připravují do výroby.

Jakmile jsou kmeny holé, ořežou se do tvaru kvádru. Ty se potom rozřezávají na jednotlivé desky, které se používají jako výrobní materiál. Předtím, než můžeme desky začít zpracovávat je nutné je zbrousit, abychom zahladili veškeré nerovnosti a výčnělky.

Když jsou desky naprosto hladké a připravené do výroby je možné je impregnovat, lakovat a dále ošetřovat. Pomocí probroušení můžeme materiál tvarovat do požadovaného tvaru. K úpravě se nejčastěji používají elektrické pily a rotační či jiné brusky, které desku vyhladí, případně vytvarují.

Co je hlavní výhodou masivního nábytku?

 Hlavní výhodou masivu je právě jeho dřevěná zdrojová surovina. Produkty z masivu jsou většinou v původní podobě, nebarvené maximálně s bezbarvou ochrannou vrstvou. Byla by škoda skrývat nejdůležitější přednost tohoto materiálu. Některé stromy jsou pro výrobu těchto masivních desek vhodnější než jiné. Více o trendech a novinkách můžete najít v tomto článku o nábytkových trendech.

Jaký je rozdíl mezi tvrdým a měkkým dřevem?

Častým omylem při výběru dřeva je termín tvrdé a měkké dřevo. Toto označení totiž neoznačuje reálnou tvrdost daného dřeva. Je to spíše označení typu stromů podle jejich úlohy v přírodě.

Měkké stromy jako borovice nebo smrk mají toto označení, protože produkují jehličí a šišky. Na rozdíl od tvrdých dřevin, které vytvářejí listy a semínka. To je hlavní rozdíl mezi těmito typy stromů. Více informací o stavu dřeva a nábytkářském průmyslu  v České republice.