Do boje s jarní únavou!

salad-1982738_1280

Pohled do kalendáře jasně potvrdí, že zima se chýlí ke konci. Světla přibývá, dny se prodlužují a i sluníčko se stále častěji objevuje na obloze. Ti citlivější z nás však spolu s přicházejícím jarem čelí stavům fyzické i duševní vyčerpanosti. Nedostatek slunečního světla, chladné počasí a strava, která bývá v zimě chudší na vitaminy, se mnohdy projevují únavou, malátností a někdy i depresivní či melancholickou náladou. Nastávající období, kdy pomalu odložíme tlusté svetry a objemné péřové bundy, s sebou také mnohdy nese otázku jak zhubnout, abychom se i v dalších týdnech a měsících cítili spokojeně a v dobré kondici.

Správná životospráva – klíč ke zdraví

Lékem na udržení pevného zdraví a pěkné postavy i v tomto období je dodržení zásad zdravého životního stylu, jenž zahrnuje dostatečný a kvalitní spánek, přiměřenou pohybovou aktivitu, pobyt na čerstvém vzduchu i kvalitní a pestrou stravu. Jsme to, co jíme, aneb zdravá výživa je prvním předpokladem k tomu, abychom se cítili plni sil a v dobré kondici. Vedle rozmanitého jídelníčku musíme myslet na pitný režim v podobě neslazených minerálních vod či bylinných čajů. Mezi běžně doporučované tipy, kterými jsou dostatečný přísun zeleniny převážně v syrovém stavu a eliminace sladkého a tučného, patří rovněž bylinky napomáhající jarní očistě, tlumící stavy vyčerpanosti či podporující trávení.

Tip redakce: Věděli jste, že Virostop může sloužit jako ochrana proti koronaviru?

Pomoc v podobě bylin

Proti jarní únavě a ospalosti se doporučuje salát z listů pampelišky, která působí močopudně, podporuje zažívání a funkci jater a napomáhá v léčbě proti řadě neduhů. Další osvědčený prostředek pro detoxikaci organismu je rozmarýna lékařská, jež se s oblibou používá ve středomořské kuchyni. Jedním z ne tak tradičních receptů může být osvěžující bowle, kdy smícháme čtvrt litru vody, čtvrt litru suchého bílého vína, šťávu z jednoho citronu a tři rozmarýnové větvičky. Po zhruba hodinovém vyluhování větvičky vyjmeme a přidáme kousky jablek a hrušek. Rozmarýn tiší nervy, zmírňuje migrénu, čistí krev a podporuje krevní oběh. Zázračným přípravkem na vyčerpanost, poruchy spánku a deprese je třezalka tečkovaná. Odvar připravený ze lžičky suchých květů skvěle chutná a účinek je zaručený.