Hodinový manžel na nákup auta, aneb auto si zvládnete koupit i bez partnera

steering-wheel-801994_1280

Koupit auto, to není jen tak. Muži tvrdí opak, protože ke koupi většinou přistupují emotivně a pořizují si vlastně velkou hračku. Nejednají s chladnou hlavou a pokud se do auta zamilují, jsou naprosto slepí vůči reálným problémům a rizikům. V souvislosti s automobily jim začne v žilách proudit testosteron a rázem všemu rozumí do té míry, že by mohli z fleku provozovat vlastní autobazar. Jenomže vy víte, že se pod kapotou nevyznají o moc víc než vy. Vzhledem k výši investice byste si měla počínat obezřetně a zaměřit se na největší rizika, která se ojetin týkají. S našimi tipy to zvládnete i bez partnera!

Přestože zákony občas postihují prodejce, kteří automobily omlazují a stáčejí, podvody s tachometry nevymizely. Často se prodejci snaží alibisticky zbavit odpovědnosti na skutečný stav tachometru tím, že vám podsouvají kupní smlouvu s textem: stav km uvedený na tachometru bez možnosti ověření apod.

mercedes-841465_1280

Autobazary jsou zároveň plné ojetin dovezených z ciziny, kde je často problémů ještě víc. Prodávají je ale i soukromí dovozci-prodejci. U některých automobilů ze zahraničí prodejci tají informace o bouračce, většina jich je stočených a některá můžou být dokonce kradená. Zkušení mechanici hravě zamaskují největší neduhy, najeté stovky tisíc kilometrů i padělají doklady a uměle vyšponují cenu vozidla o desítky tisíc. Leckteré ojetiny by byly bez těchto úprav neprodejné. To vše má významný vliv na spolehlivost vozu, budoucí náklady na údržbu a v neposlední řadě na prodejní cenu.

Otázkou je, jak potenciální rizika minimalizovat… Především si vybírejte mezi auty provozovanými v ČR, u nichž je dohledatelná historie. Naprostým základem pak je kontrola historie vozu podle VIN kódu, který můžete chápat jako rodné číslo auta. Najdete ho v technickém průkazu vozidla a můžete si ho nechat online prověřit systémem AUTOTRACER na www.zkontrolujsiauto.cz. Informační systém společnosti Cebia obsahuje veškeré dostupné informace o automobilu – historické záznamy stavu tachometru, servisní historii, záznamy o poškození, návod na kontrolu identifikátorů a spoustu dalších údajů. Množství informací je u každého vozu jiné. Díky nim získáte objektivní představu o automobilu, které se chystáte koupit. Ve finále si ušetříte spoustu starostí a peněz.