Jak na moderní obývací pokoj? Zvolte správné osvětlení

Obývací pokoje je srdcem každého bytu. Měl by být synonymem pro útulnou místnost, kde se budete cítit příjemně. Na druhou stranu se však musí jednat o reprezentativní místo, kam se nebudete stydět pozvat případné návštěvy. Dobrou zprávou je, že vytvoření moderního obývacího pokoje není nic složitého a s trochou citu a správných prvků to zvládnete také. V tomto článku se podíváme na důležitost výběru správného osvětlení. Dozvíte se, co všechno je důležité a jak přemýšlet při volbě svítidel a lamp.

Kolik světla bude potřeba

Důležitým bodem je řešení otázky, kolik světla budete potřebovat. To se odvíjí od několika faktorů. V první řadě se jedná o celkovou velikost místnosti. Roli hraje i její rozčlenění na jednotlivé úseky, kdy by bylo komplikované dokonale ji osvětlit pouze jedním hlavním zdrojem světla. I tak ale běžnou klasikou zůstává dominantní stropní svítidlo. Pokud už nemáte v plánu volit další osvětlení, zkuste zapřemýšlet nad řešením v podobě bodových světel, která se dají různě natočit. Jedno svítidlo tím pádem dokáže pokrýt více úhlů a nabídne rozprostření světla podle vašich požadavků.

Volně stojící lampy z Möbelix.cz
Volně stojící lampy z Möbelix.cz

Kombinace několika druhů osvětlení

Moderní osvětlení obývacího pokoje v dnešní době většinou pracuje s více jemnějšími prvky. Kombinace lamp do rohu místnosti a pro umístění na stůl či poličku pomáhají dotvořit celkový útulný dojem. Když budete chtít, stačí si zapnout pouze jedno malé svítidlo a vytvoříte tím příjemně intimní a uklidňující atmosféru. Až budete potřebovat plné osvětlení, jednoduše zapnete i výkonné stropní osvětlení. V některých případech hlavně u menších obýváků si můžete vystačit pouze s jednou či dvěma stojacími lampami. V ideálním případě se snažte vybrat si taková svítidla, která budou mít stejné závity. Ušetříte si tím práci při nákupu náhradních žárovek, kdy vám bude stačit mít v zásobě jen jeden typ.

Výsledný dojem

To, jak bude celá místnost vypadat i se zvoleným osvětlením, závisí na nábytku, prostorovém uspořádání místnosti a barvě stěn. Drobné detaily, jako je například krb, mohou výrazně pomoci utvořit celý styl. Volba provedení a designu osvětlení by měla odpovídat celkovému stylu místnosti. Pokud je vše laděno do moderních tvarů, pravděpodobně nebude dobrou volbou klasické retro osvětlení. Ovšem i tady existují výjimky a právě porušováním těchto pravidel vznikají neotřelé místnosti s osobitým stylem.

Na detailech záleží

Pokud chcete, aby váš obývák vypadal jako ze stránek časopisů o bydlení, musíte myslet úplně na všechno. V rámci nákupu drobností a dekorací se snažte mít zaostřeno na detail, ale zároveň neztrácejte celkový pohled na místnost. Dokonalý výsledek totiž spočívá v mnoha malých detailech, které spolu vzájemně ladí a spolupracují. Malých prvků by nemělo být příliš a často platí, že méně je více. Nesnažte se obývací pokoj přeplácet různými dekoracemi, ale uvažujte tak, aby obsahoval všechno, co máte rádi. Hodně záleží na uspořádání nábytku a vytváření vhodných prostorů pro ukládání věcí a dekorací.

Jaké jsou aktuální trendy

Mezi lustry patřící do aktuálních trendů patří například nadčasově elegantní svítidla a moderně kovové prvky. Pokud ale máte jasnou představu o tom, jaká světla se vám líbí a co by se hodilo zrovna do vašeho obývacího pokoje, nenechte se ovládat aktuálními trendy a vsaďte na vlastní originalitu. Pamatujte však na to, že důležitý je design, správná funkčnost a dobré umístění. Pro snadný výběr se podívejte na článek s 10 radami, jak vybrat osvětlení do obýváku. Nebojte se inspirace v časopisech, na internetu a zkuste si prohlédnout obchody s osvětlením pro jasnější představu, z čeho můžete vybírat.

One thought on “Jak na moderní obývací pokoj? Zvolte správné osvětlení

  1. Díky za článek, pravda pravdoucí. Osvětlení dělá v interiéru vážně kus výsledného efektu. My jsme osvětlení do domu vybírali pečlivě a poměrně dlouho, než se nám zalíbila ta ,,naše” svítidla, ale čekání se vyplatilo.

Comments are closed.