Jak nepokazit vztah hned v začátcích?


Začátek každého vztahu bývá skvělý a člověk se cítí zkrátka šťastně. Někdo, kdo se nám líbí a máme ho rádi, k nám cítí totéž. V tu dobu si říkáme, že lepší pocit asi neexistuje. Ale i když jsou obě strany citově na stejné vlně, je stále důležité udržovat jisté dekorum, protože bez ohledu na to, jak moc jste do sebe zamilovaní, stále existují špatné způsoby, jak začít nový vztah, které mohou celou věc zničit. Jak nepokazit vztah hned v začátku, co už je za hranou a jak poznat, jestli moc netlačíme na pilu?

Zpestřete si první schůzky

Udělejte vaše setkávání zajímavé hned ze začátku. Vyjděte spolu například na ranní procházku do parku nebo pozvěte svého partnera/partnerku mezi své přátelé. Uvidíte tak, jak se váš partner orientuje v různých situacích a vztazích. Ty se často rozpadají kvůli monotónnosti, takže se snažte vyhnout tomu, abyste příliš brzy neuvízli v zajetých kolejích a každé rande bylo jiné než to předchozí.

Nebombardujte svého partnera zprávami

Je normální, že na začátku vztahu máme asi tak milion témat k probrání, protože toho druhého chceme co nejlépe poznat. Jenže není úplně ideální zjišťovat informace o partnerovi tak, že ho budeme neustále bombardovat zprávami nebo hovory. Nejlepší je nechat si všechny otázky a informace o sobě na osobní schůzky. Stejně tak byste neměli být vždy vy ti první, kdo napíše, zavolá nebo vymyslí plán. Pokud to budete dělat pořád, váš partner si brzy zvykne na to, že nemusí nic plánovat. 

Dělejte si vzájemnou radost

Dávání dárků je znakem náklonnosti a toho, že vám na partnerovi opravdu záleží a stejně tak jemu záleží na vás. Nemusí se však vůbec jednat o velké dary. Můžete si koupit lístky do kina nebo si uvařit vzájemně jídlo, které máte rádi. Abyste své pouto k druhému potvrdili, pořiďte sobě a svému partnerovi originální párové tričko, na které si můžete nechat natisknout třeba to, co definuje jen vás dva. Stejnou radost si uděláte i párovou mikinou. Pokud dáváte přednost akci před dary, pozvěte svého partnera na piknik. Tuto neotřelou formu jídla si jistě užije.

Piknik je hlavně o dobrém jídle.

Mluvte spolu o všem

Buďte upřímní a jednejte se svým partnerem narovinu. Vyhněte se při tom chování, které by mohlo váš vztah zničit, jako je například křik, obviňování, urážky nebo odsuzování. Zároveň od partnera nemůžete očekávat, že vám bude číst myšlenky, buďte proto co nejvíce komunikativní. Nezatajujte partnerovi důležité věci, které by mohly negativně ovlivnit váš vztah.

Nebuďte úzkoprsí, ale otevření

Snažte se zůstat otevření ve zkoušení nových jídel, aktivit nebo přijímání názorů. Začátek nového vztahu by měl být lehký a zábavný. S ohledem na to se možná ze začátku vyhýbejte rozhovorům s kontroverzními tématy. Určitě byste neměli hned v úvodu dát najevo, že nepřijímáte názory, které se liší od těch vašich. 

Zachovejte si nezávislost

Když budete s partnerem trávit každý okamžik, hrozí vám pak, že ztratíte své zájmy a přátele. Neomezujte proto kvůli partnerovi setkávání s přáteli nebo rodinou a stejně tak se nebojte užít si čas o samotě. Důležitá je rovnováha a pokud se váš život začne točit jen kolem partnera, budete na něj postupem času nevědomě vyvíjet tlak, aby on a váš vztah byl vaším jediným zdrojem štěstí a naplnění, což nechcete.