Jak překonat přirozené obavy v těhotenství?

Těhotenství je nezaměnitelné období plné dynamických změn, euforie z očekávání nového člena rodiny – ale současně i nejrůznějších obav. Je naprosto přirozené, že „jiný stav“ vyvolává nepříjemné strachy ohledně zdraví matky a dítěte. A mějte proto na paměti, že pokud se občas cítíte znepokojeně a nervózně, nejste v tom sama.

Týká se to snad všech těhotných žen – je to normální a pochopitelné. V každém případě se vám bude hodit několik tipů, jak se dostat do psychické pohody minimalizovat množství negativních myšlenek.

Hledejte relevantní informace

Dobře informovaná žena je rázem sebevědomější. Ale kde hledat správné informace o tom, co se v průběhu jednotlivých týdnů těhotenství děje? Vhodných zdrojů je víc než dost. Pořiďte si dobře hodnocené knihy, navštěvujte důvěryhodné portály jako Modrý koník – a neváhejte otázky konzultovat s lékařem nebo porodní asistentkou. Čím více informací o těhotenství a porodu získáte, tím lépe se na vše připravíte a budete jistější.

Najeďte na zdravější životní styl

Během těhotenství pečujte o své tělo a mysl intenzivněji než jindy. Kombinace zdravé stravy, pravidelné fyzické aktivity a dostatku odpočinku jsou pro celkové blaho a také pro zdravý vývoj vašeho dítěte zásadní. Budete-li se cítit dobře fyzicky i psychicky, snížíte riziko komplikací a zvýšíte svou odolnost vůči stresu.

Sledujte pozitivní příběhy

Čeho byste se měla naprosto vyvarovat? Dejte si zásadu, že namísto čtení či poslechu negativních příběhů zaměříte pozornost na příběhy těhotných žen, které třemi trimestry propluly bez jakýchkoliv komplikací. Hledejte inspirativní články o krásných těhotenstvích a plynulých porodech, které vás upevní v pozitivním postoji a odbourají vaše největší strachy.

A když se úzkosti přece jen objeví, přijměte je. Emoce nemá jen robot – nebuďte na sebe přísná a prožijte si těhotenství se vším, co k němu patří. Jakmile začnete na obavy pohlížet jako na něco, co se týká téměř každé ženy, vyrovnáte se s nimi mnohem lépe.