Slyšeli jste už o myšlenkových mapách? Název možná zní trochu exoticky, jde ale jen o vylepšený zápis myšlenek respektující uspořádání do logických celků. V takovém zápisu tkví velká síla. Umožní vám totiž zapojit obě mozkové hemisféry a dosáhnout tak mnohem lepších výsledků v jakékoliv oblasti.
Co je to myšlenková mapa
Jak už jsme v úvodu naznačili, jde o speciální formu zápisu myšlenek a informací. Oproti klasickému lineárnímu zápisu vám přinese mnohem více než jen obyčejný převod slov do psané formy. Váš mozek totiž myslí prostorově. Jeho logická levá hemisféra miluje slova a detail. Pravá kreativní polovina mozku potom naopak touží po barevnosti a obrazech. Vy svému mozku díky myšlenkové mapě naservírujete informace tak, že mu pomůžete propojit obě hemisféry. A právě to přináší skvělé výsledky. Naplno využíváte svůj potenciál.
Jak tvořit myšlenkové mapy
Tady platí, že už cesta je část cíle. Samotná tvorba myšlenkové mapy podněcuje vaši kreativitu a pomáhá se zapamatováním vložených informací. Vzhledem k tomu, že jde o kreativní proces, postup bude u každého člověka a dokonce u každého jednotlivého projektu trochu odlišný. Určité zákonitosti ale tvorba myšlenkových map přece jen má.
- Pokud používáte k tvorbě mapy papír, položte jej na šířku.
- Ústřední téma umístěte do středu mapy.
- Jednotlivé myšlenkové větve barevně odlište.
- Hojně používejte malůvky, značky, symboly.
- Dopřejte si dostatek času.
K čemu je myšlenková mapa
Myšlenkové mapy využijete k zaznamenávání myšlenek, ale také třeba k velmi účinnému trénování paměti, rozvoji nového projektu, efektivnímu plánování nebo k učení.
Jen tak mimochodem si tvorbou myšlenkových map navíc zdokonalíte schopnost soustředění, myšlení v souvislostech, podpoříte paměť a rozvinete svou inteligenci. A po té spoustě malůvek nejspíš také vylepšíte své umělecké schopnosti.
Myšlenkovou mapu využijete opravdu při každé příležitosti. Ať už jde o přípravu na státnice, nový podnikatelský projekt nebo o výlet do města spojený s velkým nákupem, kdy nesmíte na nic zapomenout. Prostě univerzální nástroj.
Naučte se myšlenkové mapy používat nejlépe ještě dnes. V budoucnu si za to jistě mnohokrát poděkujete.