Jak si vytvořit správnou a účinnou myšlenkovou mapu?


Slyšeli jste už o myšlenkových mapách? Název možná zní trochu exoticky, jde ale jen o vylepšený zápis myšlenek respektující uspořádání do logických celků. V takovém zápisu tkví velká síla. Umožní vám totiž zapojit obě mozkové hemisféry a dosáhnout tak mnohem lepších výsledků v jakékoliv oblasti.

Co je to myšlenková mapa

Jak už jsme v úvodu naznačili, jde o speciální formu zápisu myšlenek a informací. Oproti klasickému lineárnímu zápisu vám přinese mnohem více než jen obyčejný převod slov do psané formy. Váš mozek totiž myslí prostorově. Jeho logická levá hemisféra miluje slova a detail. Pravá kreativní polovina mozku potom naopak touží po barevnosti a obrazech. Vy svému mozku díky myšlenkové mapě naservírujete informace tak, že mu pomůžete propojit obě hemisféry. A právě to přináší skvělé výsledky. Naplno využíváte svůj potenciál.

Jak tvořit myšlenkové mapy

Tady platí, že už cesta je část cíle. Samotná tvorba myšlenkové mapy podněcuje vaši kreativitu a pomáhá se zapamatováním vložených informací. Vzhledem k tomu, že jde o kreativní proces, postup bude u každého člověka a dokonce u každého jednotlivého projektu trochu odlišný. Určité zákonitosti ale tvorba myšlenkových map přece jen má.

  1. Pokud používáte k tvorbě mapy papír, položte jej na šířku.
  2. Ústřední téma umístěte do středu mapy.
  3. Jednotlivé myšlenkové větve barevně odlište.
  4. Hojně používejte malůvky, značky, symboly.
  5. Dopřejte si dostatek času.

K čemu je myšlenková mapa

Myšlenkové mapy využijete k zaznamenávání myšlenek, ale také třeba k velmi účinnému trénování paměti, rozvoji nového projektu, efektivnímu plánování nebo k učení.

Jen tak mimochodem si tvorbou myšlenkových map navíc zdokonalíte schopnost soustředění, myšlení v souvislostech, podpoříte paměť a rozvinete svou inteligenci. A po té spoustě malůvek nejspíš také vylepšíte své umělecké schopnosti. 

Myšlenkovou mapu využijete opravdu při každé příležitosti. Ať už jde o přípravu na státnice, nový podnikatelský projekt nebo o výlet do města spojený s velkým nákupem, kdy nesmíte na nic zapomenout. Prostě univerzální nástroj. 

Naučte se myšlenkové mapy používat nejlépe ještě dnes. V budoucnu si za to jistě mnohokrát poděkujete.