Jak vybrat helmu na skútr?


Ani při jízdě na skútru, která je pomalejší, než je tomu u silničních motorek, byste nikdy neměli podceňovat ochranu hlavy. Úder do hlavy po pádu v rychlosti 40-50 km/h může být také dost nebezpečný. Přečtěte si proto, jak vybrat helmu vhodnou pro jízdu na skútru.

Typ přilby podle druhu motorky

Jinak samozřejmě bude vypadat helma na skútr, a jinak zase helma určená k motocrossové či enduro jízdě.

Přilba na skútr má otevřenou konstrukci. Vyznačuje se maximálním pohodlím při jejím nošení.

Vaše nová přilba může být s hledím, nebo bez něho. Přilba bez hledí je tedy úplně otevřená, hodí se proto pro pomalejší a klidnou jízdu. Neposkytuje ale žádnou ochranu obličeje. Pokud si jí pořídíte, nezapomeňte na ochranní brýle při jízdě. Bez nich by vám i při klidné jízdě po chvílí začali slzet oči, a navíc by nebyly vůbec chráněny před nepříjemným létajícím hmyzem.

Helmy na skútr se sklápěcím hledím najdete ve dvou variantách – s hledím po nos anebo s hledím až po bradu.

Hledí po úroveň nosu vám poskytne pouze ochranu očí při jízdě. Nechrání ale bradu a čelist při pádu. Obě hledí jsou sklápěcí, a proto poskytují stejný komfort – kvůli ochraně brady bude proto vhodnější, když si vyberete přilbu s delším hledím.

Počítejte ale s tím, že žádné přilby na skútr nemají pevný chránič brady, hodí se proto k pomalé jízdě. Helmu na skútr proto nikdy nepoužívejte k jízdě na motorce.

Můžete se také nakonec rozhodnout pro helmu úplně uzavřenou s pevným chráničem brady. Tyto helmy jsou sice určeny pro rychlou jízdu na silničních motorkách, nemusíte se ale vůbec stydět, pokud si takovou helmu nasadíte i při jízdě na skútru. Důležitá je hlavně ochrana vaší hlavy.

Materiál přilby

Nejlevnějšími, ale zároveň také nejméně odolnými, jsou termoplastové přilby. Jejich výhodou je cena, ale při nárazech ve vyšší rychlosti prostě nevydrží. Vhodnější je proto zvolit helmy střední nebo vyšší cenové relace.

Zlatou střední cestou jsou polykarbonátové a polyamidové přilby. Oblíbené jsou hlavně díky poměru dostatečná kvalita za dostupnou cenu.

Kompozitní helmy z karbonových či kevlarových vláken patří k tomu nejlepšímu. Jsou pevné a energii nárazu dokážou rozložit po obvodu helmy. Proto neprasknou a poskytují maximální ochranu, zároveň jsou ale nejdražší.

Dbejte na správnou velikost

Vysoce kvalitní helma, která by vám úplně neseděla, vám stejně neposkytne téměř žádnou ochranu. Buď by odlétla už při pádu, anebo by odskočila z hlavy při dopadu. Proto se stejně jako na kvalitu helmy zaměřte také na její správnou velikost.

Helma ale nesmí ani nikde tlačit či způsobovat nepohodlí. To, jakou helmu potřebujete, změříte lehce podle vašeho obvodu hlavy. Vždy měřte přes čelo i temeno. U každé konkrétní helmy pak najdete její velikost vyjádřenou římskou číslicí a také v centimetrech. 

Vypadat to bude například takto: L – 59-60 cm. Podle tohoto parametru si helmu správné velikosti vyberete velmi snadno. Výběr kvalitních přileb na skútr českého výrobce Sulov najdete i na stránkách – Motoe.cz.