Jakou podlahu do obývacího pokoje?


Podlaha patří mezi nejdůležitější komponenty domu i bytu. Jak by také ne, vždyť po ní budeme možná i po zbytek života chodit. Proto by měla být odolná, příjemná na dotek, pokud možno nenáročná na údržbu a v neposlední řadě by se nám měla líbit. Jakou tedy zvolit?

Obývací pokoj je nejreprezentativnější místností v domě. Primárně v něm odpočíváme, ale také hostíme hosty. Podlaha by tu proto měla být reprezentativní, hřejivá, ale také příjemná na pohled. Na výběr máte dlažbu, kámen, vinyl, lamino, dřevo a celoplošný koberec.

Dlažbu a celoplošný koberec raději ne

Kámen a dlažbu doporučujeme zavrhnout, obzvláště pokud jste zvyklí chodit po podlaze bosi. Kamenné a keramické dlažby jsou velmi studené a tvrdé. Praktický ale nebude ani celoplošný koberec, a to nejenom pokud máte doma alergika či svou domácnost sdílíte s domácími mazlíčky. Celoplošné koberce také velmi omezují možnosti týkající se designu místnosti. Takže zbývá dřevo, laminát a vinyl.

Dřevěná podlaha

Velmi luxusní jsou dřevěné podlahy. Dřevo patří mezi dlouhověké materiály. Budete-li se o svou dřevěnou podlahu patřičně starat, bude vám dlouho a dobře sloužit. Jejich nevýhodou ale je o něco vyšší cena.

Laminátová podlaha

O něco levnější jsou laminátové podlahy, a přitom příjemné na pohled a na dotek. Velkou výhodou vinylových podlah je jejich snadná a rychlá pokládka v kombinaci s jejich variabilním využitím. K dispozici je navíc bohatá škála dekorů. Podlahové studio Brno například 56 dekorů laminátových podlah světlých i tmavých odstínů. Spolu s dekorem se ale při výběru zaměřte na zátěž, jakou vámi zvolený laminát unese.

Vinylová podlaha

Odolné, komfortní, měkké, teplé a příjemní jsou také moderní vinylové podlahy. Ty se navíc vyrábějí i ve voděodolných variantách, takže si vinylovou podlahu můžete dopřát i v koupelně a kuchyni. U těchto podlah je na výběr celá škála dekorů, takže vaše vinylová podlaha může být na pohled k nerozeznání od podlahy dřevěné. I u vinylu je ale třeba myslet na stupeň zátěže, jemuž bude vystaven. Čím vyšší bude, tím by měl být silnější.