Jakými způsoby se dá zajistit dostatečná vláha na zahradě u domu?


Brzy nastane jaro a mnohé zahrádkáře v tomto období čeká spousta práce. Je nutné obnovit trávník, připravit záhony a vysadit nové rostliny. Důležitým nástrojem k tomu, aby zahrada vzkvétala, je správné zavlažování jednotlivých částí. K tomu vám mohou dopomoci inteligentní závlahové systémy.

Kapková závlaha

Jedno z účinných řešení představuje takzvaná kapková závlaha. Někdy se lze rovněž setkat s pojmy kapénková či kapkovací závlaha. Jde o metodu, kdy jsou kolem záhonů, na nichž chcete pěstovat rostliny a keře, zabudované tenké kabely (trubky), které v sobě mají malé otvory. Skrz ně pak v pravidelných intervalech protékají kapky vody do zeminy. Jde o ideální model v okamžiku, kdy na zahradě máte rostliny, jež nepotřebují příliš velké množství vláhy, zároveň však nesnesou zcela suchou půdu.

Rozprašovače

K zavlažování trávníku je efektivnější využít automatické závlahové systémy, které tvoří ucelená soustava trubek s rozprašovači. Ty jsou od sebe zpravidla vzdálené několik metrů dle toho, jaký mají dosah. Automatické zavlažování pak spustí vodu dle nastavených parametrů. Moderní inteligentní systémy umějí reagovat na předpověď počasí. Navíc je lze ovládat například před mobilní aplikaci, tudíž půdu bez problémů zavlažujete klidně v okamžiku, kdy jste delší čas mimo domov.

Zavlažování skleníku

Skleníky jsou vhodným doplňkem zahrad, můžete díky nim pěstovat ovoce, zeleninu, bylinky a okrasné květiny prakticky celoročně. K zavlažování skleníku se hodí především již zmíněná kapková závlaha. Systém se zde vyplatí nastavit na trochu intenzivnější chod, protože ve skleníku často panuje zvýšená teplota, půda tudíž potřebuje více vláhy.

Inteligentní závlahové systémy, jež jsou napojené na špičkový software, dokážou měřit protékající vodu. Díky tomu máte přehled o tom, kolik vody při údržbě zahrady spotřebujete. V každém případě se takovéto systémy vyplácí. Oproti manuálním způsobům zalévání zahrad se může jednat o snížení nákladů v řádech minimálně jednotek tisíců korun ročně.