Kouzlo meditace – proč s ní začít?

Meditace je oblíbenou součástí jógové filozofie, v čem ale její popularita spočívá? 

Meditace vám pomůže poznat sebe sama a lépe pracovat se svými myšlenkami. Budete trénovat prohloubení své pozornosti, stanete se odolnější vůči stresu a nic vás jen tak nerozhází. Ideální je, abyste si vytvořili pravidelnou rutinu a věnovali čas jen sami sobě. Získáte tak drahocennou chvíli o samotě s blahodárnými účinky na vaši mysl.

Jak to funguje?

Kouzlo meditace spočívá hlavně v zaměřování pozornosti dovnitř na své myšlenky a pocity. Toho dosáhnete pomocí tréninku všímavosti, vnímáním všemi smysly. Zkuste si uvědomit, co zrovna vidíte, slyšíte, jaká vůně se line kolem vás, jaký máte pocit ze sedu na podložce. Následně se zaměřte na pozorování svého dechu a postupně ho prodlužujte. Nedaří se vám to, protože musíte neustále na něco myslet? I to k meditaci patří. Zkuste si prostě jen všimnout, že vaše pozornost zabloudila a vraťte se zpět ke sledování dechu. Postupem času se budete zlepšovat a vaše mysl se stane vnímavější a klidnější. Meditace probíhá nejčastěji  v sedě se zavřenýma očima, klidně ale využijte volné chvilky a meditujte, když čekáte na autobus nebo ve frontě. Co zrovna vidíte? Co se děje kolem vás? Směle zapojte meditaci do každodenního života. 

Pořádná výbava

Kontrolovat své myšlenky a soustředit se na dech může být docela výzva. Se správnými pomůckami vám však nic nemůže stát v cestě. Čas meditace nejlépe zahájí tibetská mísa, její vibrační zvuk totiž dokonale navodí relaxační atmosféru. Na chvíli se zaposlouchejte do jejích tónů, usaďte se pohodlně do tureckého sedu a zavřete oči. Pokud  je pro vás turecký sed nepříjemný, pak vám přijde vhod meditační polštář, který umožní komfort a podporu pro vzpřímená záda. Zlepšit všímavost vám pomůže akupresurní podložka. Stačí si na ni krátce stoupnout bosými chodidly nebo ji přiložit na bolavá záda. Může sice vypadat trochu nebezpečně, ale nebojte se, hroty na podložce jen lehce tlačí na akupresurní body na těle a tím uvolňují nahromaděnou bolest. 

Stále se vám meditace nedaří? 

Nevzdávejte to. Chce to čas. V dnešní hektické době není jednoduché přestat přemýšlet nad školními nebo pracovními povinnostmi. Postupujte krůček po krůčku, vytvořte si rutinu a nevzdávejte to. Jenom cvikem můžete dosáhnout klidné mysli. Pokud potřebujete dávku motivace, navštivte seminář meditace a přiučte se pár technik, jak správně meditovat.