Krasopis – pronikněte do tajů ozdobného písma

Doby, kdy bylo umění ozdobného písma váženým řemeslem, jsou již dávno pryč. Dnes se již veškeré grafické výtvory tvoří na počítači, a tak kaligrafii vytlačily až na samotný okraj. Naštěstí se po celém světe i v tuzemsku objevuje několik nadšenců, kteří tuto činnost drží při životě a poslední dobou ji stále více propagují. Kaligrafie je na vzestupu, a proto byste se o ní měli něco víc dozvědět i vy.

Co je kaligrafie?

Kaligrafie je specializovaná technika psaní ozdobného písma, při které se používají neobvyklé psací potřeby. Nedají se nazvat kancelářskými potřebami, neboť krasopis nemá s kancelářským vyplňováním papírů prakticky nic společného. Zmínit můžeme například pera s malým hrotem, akvarelové fixy nebo profesionální štětce s velkým hrotem. Díky různorodosti používaných nástrojů můžete vytvářet jak tlusté, tak i tenké čáry.

Jaké kaligrafické potřeby jsou nezbytné?

Základním nástrojem kaligrafie je takzvaný Brush pin, což je malé pero s velmi tenkým hrotem, který je zároveň velice flexibilní. Používat však můžete i jiný druh pera s hrotem typu štětce s archivním inkoustem. Narozdíl od konkurence má Pigma Brush dlouhý odolný hrot, díky čemuž můžete dosáhnout extrémních rozdílů mezi tenkou a silnou čárou, stejně jako u klasických štětců. Stačí pouze měnit úroveň přítlaku, avšak na to přijdete sami s přibývající praxí.

Popusťte uzdu fantazii

Ohledně grafických a barevných stylů písma neexistuje prakticky žádné omezení. Můžete tedy samovolně a svobodně tvořit, dle svých možností a schopností. Pro barevné písmo je nejlepší použít umělecké fixy se dvěma hroty, které jsou úzké, ale zároveň flexibilní. Lze je využít jak na sucho, tak na mokro ve formě akvarelových barev. Tyto fixy jsou na bázi vody, takže jsou zcela bez zápachu.

Krasopis je skvělým způsobem umělecké seberealizace. Pokud vás to téma zajímá, neváhejte a začněte se kaligrafii blíže věnovat.