Poznáváme NE-důvěryhodný e-shop téměř na první pohled

Vyhledat – porovnat – kliknout a nakoupit, samozřejmost dnešních dnů. Lehkost nakupování v e-shopech nás dostává do stavu, kdy se již těšíme na novou věc a přestáváme být obezřetní. Jak ale poznat, že e-shop, kde jsme nikdy nenakupovali není podvodný?

Český internet nabízí uživatelům podle statistik několik desítek tisíc e-shopů. Každý den vznikají nové obchody s novým zbožím či se nějaká další firma snaží ukousnout kousek z obrovského koláče e-komerce na internetu. Jak může ale uživatel poznat, že je e-shop důvěryhodný, když se nejedná o obchod typu Alza, Kasa a další známé značky? 

Víte že?

Česká obchodní inspekce provozuje seznam www domén s rizikovými e-shopy a každý den se seznam rozšiřuje o několik domén. Přesvědčit se můžete na adrese  https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

Jak poznat nebezpečný e-shop?

Jednou z první kontrol během návštěvy www stránek by mělo být zjištění, zda e-shop používá SSL certifikát a zabezpečenou komunikaci na internetu, známou pod označením HTTPS. Poznat použití certifikátu jde velice snadno. Před názvem domény se v internetovém prohlížeči zobrazuje https://, kde písmeno “S” znamená Secure. Prohlížeče www stránek také současně u domény ukazují ikonku zeleného zámečku (prohlížeč Chrome má ikonku šedou). Kliknutím na zámeček si můžete zjistit podrobnější informace o certifikátu. Jako například pro jakou doménu byl vystaven, kdo jej vystavil a jakou má platnost.

 

Používáte-li prohlížeč Chrome, tak ten u webů bez zabezpečené komunikace zobrazuje před doménou text “Nezabezpečeno”. Hned poznáte, že je nutné dávat pozor.

Pokud však e-shop nemá SSL certifikát, doporučujeme co nejdříve z obchodu odejít. Majitel je buď podvodník a nebo si nezaslouží utratit v obchodu ani korunu. SSL certifikát lze totiž získat i zdarma.

 

E-shopy nemající SSL certifikát jsou velice nedůvěryhodné a nikdo by si na nich neměl nic objednávat, protože hrozí zneužití osobních informací a důležitých dat!

 

Používání SSL certifikátu na e-shopu je pouze jedním z ukazatelů důvěryhodného e-shopu. Pokud e-shop neznáte, určitě si prověřte informace na konatní stránce a například informace o společnosti. Podvodné e-shopy mají většinou pouze kontaktní formulář a žádné další informace nenajdete.

Důvěryhodné e-shopy používají EV certifikáty

U některých e-shopů, tak jako u bank, můžete vidět před doménou název společnosti, která e-shop provozuje. Toto zobrazení umožňují takzvané zelené EV SSL certifikáty. U bank je jejich použití dnes samozřejmostí, u e-shopů se postupně rozšiřují, naprostá většina velkých a známých e-shopů již tyto certifikáty používá. EV certifikáty se začínají také objevovat u menších e-shopů, kterým záleží na důvěryhodnosti u jejich zákazníků. Návštěvníci stránek tak okamžitě vidí jaká společnost stojí za webovými stránkami.

 

EV SSL certifikáty jsou nejdůvěryhodnější SSL certifikáty díky způsobu ověření provozovatele webu/e-shopu. Certifikační autorita, která certifikát vydává totiž prověřuje společnost i zaměstnance žádající o certifikát. Je to náročnější proces, ale odměnou a nejdůležitější vlastností je zobrazení názvu společnosti pro kterou byl certifikát vystaven v adresním řádku prohlížeče, hned vedle názvu domény. 

Provozujete sami e-shop?

Pro zajištění bezpečné komunikace potřebujete SSL certifikát, který vydává certifikační autorita. Ideální je se obrátit na specializované dodavatele SSL certifikátů, kteří poskytují široký výběr SSL certifikátů za mnohem výhodnější ceny než u certifikačních autorit a mají českou podporu a poradenství. Například na projektu SSLmentor.cz můžete vybírat z nabídky certifikačních autorit DigiCert, GeoTrust, Thawte, RapidSSL nebo Sectigo.