Laboratorní testy on-line

Držíte v ruce žádanku na laboratorní vyšetření a vůbec netušíte, co všechny ty zkratky znamenají. Ani si nepamatujete, co vám říkal lékař. Na jeden klik teď můžete najít vysvětlení na nekomerčním informačním portálu.

Stejná situace nastává i v okamžiku, kdy odcházíte od lékaře s výsledky vyšetření. Zabouchnete dveře ordinace a než dojedete domů, polovinu informací zapomenete. Usedáte tedy k internetu a noříte se do informačních hlubin, ze kterých na vás vyplouvají nebezpečné choroby, které „zaručeně“ na základě svých výsledků máte. Netrápíte se ale zbytečně?

Proč bychom měli rozumět svému zdraví

V dnešní době pacienti přestávají být pasivní, chtějí vědět, co se děje s jejich zdravím. Lékař už není pánbůh, který rozhoduje o našich životech, a my jen pasivně plníme, nebo také neplníme, jeho příkazy. Už se ptáme a chceme spolurozhodovat. Prof. Jaroslav Racek, předseda koordinační komise projektu LabTestsOnline vysvětluje: „Rozumět svému lékaři, chápat výsledky testů, jednoduše vyhledávat informace o zdraví, pochopit je a umět je využít ke zlepšení svého zdraví…to je přání snad každého člověka. Bez patřičné zdravotní gramotnosti to však není možné. Proto vznikl i vzdělávací a informační portál www.labtestsonline.cz, který pomáhá lidem už 9 let orientovat se ve světě laboratorních testů a nemocí.“

Laboratorní testy on-line

On-line vám krev nikdo nevyšetří, tak daleko naše medicína ještě není. Ale určitě vám nabídne obrovské množství testů, které vedou k určení vaší diagnózy, k monitorování úspěšnosti léčby a které mají význam i pro prevenci. Portál LabTestsOnline se pro vás může stát jejich průvodcem. Kdykoliv něčemu nebudete rozumět, zadáte výraz do vyhledávače a získáte potřebné informace. Dozvíte se, proč se nechat vyšetřit, jak se připravit na odběr, co je vyšetřováno, jak je vyšetření využíváno, co výsledek vyšetření znamená a co znamenají jednotlivé zkratky. Své místo zde mají i nejčastěji kladené otázky, slovník pojmů, sekce screening a samozřejmě informace o jednotlivých onemocněních. Prostřednictvím stránek můžete poslat i svůj dotaz na konkrétní problém. Protože jde o nekomerční projekt, neobjeví se zde reklamy na léky a potravinové doplňky, ani nabídky na zázračné uzdravení, či pochybné testování.

„Projekt LabTestsOnline vznikl v roce 2001 v USA jako program pro pacienty, aby lépe pochopili a orientovali se v laboratorních vyšetřeních nejen při nemoci, ale též při preventivních programech. V současné době je provozován v 17 zemích po celém světě.  Právě jsme spustili jeho novou verzi, která je uživatelsky ještě jednodušší a srozumitelnější. Věříme, že tento dárek přijmou naši návštěvníci s radostí a adresa labtestsonline.cz (www.laboratornitesty.cz) pro ně nadále zůstane pravidelným zdrojem důvěryhodných informací.“

Ing. Lenka Nováková, koordinátorka projektu LabTestsOnline.