Léčba kořenových kanálků nemusí být žádný horor!

Čištění zubních kanálků patří mezi zákroky, které spoustu z nás děsí. Ošetření se ale vyhýbáme bezdůvodně. Včasným odborným zásahem totiž můžeme předejít mnohým komplikacím, které můžou mít za následek i ztrátu zubu. Díky špičkovým přístrojům je dnes naštěstí ošetření bezbolestné, protože zákrok probíhá v lokální anestezii!

Jde to i bez trhání!

léčbě kořenových kanálků neboli endodoncii přistupují stomatologové v případě, že je dřeň našeho zubu infikovaná. Jestliže chceme zamezit rozšíření infekce např. zubního kazu, musíme si nechat kanálky vyčistit. Infikovanou dřeň zubaři vyjmou a nahradí ji speciální léčivou hmotou. Infekce se tak zastaví a zub bude fungovat jako předtím. Nemusíme se tedy bát, že o nemocný zub přijdeme. Stomatologové si dnes dokážou poradit i se závažnými záněty.

Nejčastějším viníkem je zubní kaz

Jak se ale dřeň našeho zubu infikuje? Vše začíná u dentální hygieny. Při nesprávném čištění zubů může vzniknout v některém z našich zubů kaz, o kterém nemusíme vůbec vědět. Pokud opomeneme i preventivní prohlídku u stomatologa, máme zaděláno na problém. Kaz se může při neléčení rozšířit až k zubním nervům, kde vznikne zánět. Infekce se může do kořenového kanálku dostat například i kvůli špatné plombě nebo při úrazu.

Léčba pomocí operačního mikroskopu

Léčba kořenových kanálků patří mezi nejpreciznější a nejnáročnější stomatologické zákroky. Specialisté z kliniky Mediestetik v Praze mají s endodoncií bohaté zkušenosti. Zákrok provádějí pomocí nejmodernějších nástrojů včetně operačního mikroskopu Carl Zeiss. Na léčbu kořenových kanálků si musíme obvykle vyhradit dvě sezení. Nejprve nám totiž musí zubař vyčistit zub od infikované dřeně. Léčivá složka, kterou místo dřeně vloží, poté musí v ústní dutině působit alespoň 10 dní. Při druhé návštěvě lékař kanálky definitivně uzavře speciálním materiálem a zub uzavře kompozitní výplní, případně korunkou. Na zubní korunky se využívá robotický systém Cerec, který je rovněž vhodný na keramické výplně, tedy plomby.