Lezavou zimu máme v patách – už jste zkontrolovali stěrače?


Stěrače, taková malá nenápadná věcička, kterou mnohdy přehlížíme. A vlastně ne, všimneme si ji tehdy, až špatně stírají a my nevidíme v dešti či chumelenici na silnici. Také to tak máte? Jenže tehdy, kdy se nám ztíží či znemožní viditelnost, už je pozdě. Ohrožujete tak nejen sebe, ale i lidi kolem vás. Kdy je nejlepší čas na jejich výměnu? A jak poznat, že je nejvyšší čas pořídit nové? 

I stěračům můžeme poskytnout nějakou péči

Stěrače se řadí mezi základní bezpečností prvky vozu, o tom jistě nikdo z nás nepochybuje. Z toho důvodu bychom jim měli poskytnout nějakou péči. 

  • V zimním období stěrače nikdy neodtrháváme od zamrzlého okna.
  • Nikdy nestíráme okno na sucho
  • U negarážovaného vozu používáme plachtu – v létě i v zimě (pokud je to možné)
  • V prašném období je dobré pomocí jemného hadříku a jarové vody gumičky utírat.

Jedná se o pouhé čtyři kroky k tomu, aby stěrače sloužily bez potíží alespoň celý rok. U garážovaného vozu mohou stěrače sloužit klidně i dva roky, klidně i více. A jak tedy poznat, že je nejvyšší čas na jejich výměnu?

Kdy stěrače měnit

Stěrače se doporučuje měnit jednou za rok, a to na jaře. Po působení soli a mrazu jsou zničeny, a tak je lepší je vyměnit. Co se týče zhoršené funkce, tak tu poznáte spolehlivě. Po setření stěrače zanechávají mokré pruhy, kapky, šmouhy, ale také mohou poskakovat, vrzat, skřípat a tak dále. Nečekejte na nic a vyměňte je. 

Možná si nyní pokládáte otázku, jaké stěrače koupit? Zda zvolit ty značkové nebo neznačkové? Které budou lepší? Jedno je jisté, a to je, že se nevyplatí na těchto věcech šetřit. Pokud chcete ušetřit a rádi byste zvolili stěrače neznačkové, určitě se nenechávejte omámit příliš nízkou cenou nebo nabídkou od neprověřeného prodejce. Pokud však chcete mít jistotu, že koupíte stěrače, které vydrží a bezpochyby budou sedět na vašem voze, kupte stěrače značkové. Online prodejny autodoplňků nabízí možnost filtrování, kde je možné vybrat dle modelu vozu, a navíc můžete zvolit jak ramínkové, tak i flat stěrače. Záleží jen na vašem výběru.