Na co si dát pozor při navlékání koňské uzdečky


Při navlékání koňské uzdečky můžete udělat celou řadu chyb. V tomto článku vám ukážeme, jak se jich vyvarovat.

Péče o koně je velice náročná. To samé platí i v případě, pokud na něj chcete navléknout základní postroj. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak koni správně navléknout uzdečku.

Kůň je citlivý

Uzdečka patří mezi základní vybavení koně. Každý, kdo s koni pracuje, ji musí nasazovat pravidelně každý den. Než se ale uzdečky naučíte dokonale zapínat, je třeba je dokonale pochopit. Jestliže je pochopíte, vyhnete se častým chybám a zbytečným omylům.

Uzdečka se skládá z šesti částí. Každá z nich slouží ke speciálnímu účelu a je pro konstrukci uzdečky i pro pohodlí koně naprosto nezbytná. Velice důležitý je především nátylník a čelenky. V této části je kůň velice citlivý. Pokud tedy chcete, abyste si společně užili dobrou projížďku, musíte věnovat svůj čas správnému upevnění právě této části. Dbejte na to, aby příliš netlačila na uši ani jiné části, do kterých zasahuje.

Na co si dát pozor?

Dalším velice častým nešvarem jezdců je příliš utažený podhrdelník. Jeho zkrácení totiž nijak nepomůže lepší ovladatelnosti koně ani jezdeckému umění, protože ji raději nechte volnější. Kůň se tak bude cítit pohodlněji. To samé platí pro lícnice. U nich si hlídejte především to, aby příliš nezasahovaly k očím koně. 4 centimetry jsou udávány jako minimální bezpečná vzdálenost.

Zbylé části uzdečky nechte utažené, ale zároveň dostatečně volné. To platí především u udidla. To by mělo koni volně ležet v puse a nemělo by působit větší zvrásnění koutky. Při výběru kvalitní uzdečky je také nutné dbát na to, aby bylo udidlo dostatečně široké a aby koně neskřípalo. Dalo by se tedy říct, že správné nastavení uzdečky je doslova věda. Pokud se ale budete držet tohoto návodu a naberete zkušenosti, postupem času to určitě zvládnete úplně bez problému.